Cieszyn: ekumeniczna modlitwa uczniów o pokój i apel o przeciwdziałanie nienawiści

(fot. Exe Lobaiza/cathopic.com)

"Chcemy przede wszystkim prosić Boga, ażeby przez to spotkanie modlitewne z Nim, przez Słowo, wydobył z nas po raz kolejny dobro" - wyjaśnił ks. Tomasz Sroka, pomysłodawca ekumenicznej modlitwy w cieszyńskiej świątyni.

 

Do chwili refleksji, modlitwy i szukania natchnienia w głębi serca, "jak podejść do zła i tego, co człowieka przerasta" - zachęcił podczas nabożeństwa ekumenicznego w cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny ks. Tomasz Sroka, dyrektor Katolickiego LO im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.

 

Na zaproszenie do modlitwy o pokój odpowiedzieli licznie uczniowie okolicznych szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele, wychowawcy, którzy wspólnie wezwali do powstrzymania spirali nienawiści i modlitwę w obliczu tragicznego zdarzenia, jakim było zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

"Chcemy przede wszystkim prosić Boga, ażeby przez to spotkanie modlitewne z Nim, przez Słowo, wydobył z nas po raz kolejny dobro" - wyjaśnił ks. Tomasz Sroka, pomysłodawca ekumenicznej modlitwy w cieszyńskiej świątyni.

 

Zebrana młodzież wysłuchała m.in. utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat", uczczono zamordowanego prezydenta Gdańska symboliczną minutą ciszy, wypowiedziano wspólnie słowa modlitwy "Ojcze nasz".

 

Jedna z uczennic katolickiego liceum odczytała apel w imieniu młodych. "Chcemy świata, który wspiera, uczy tego, co dobre i ważne, pokazuje drogi do prawdy i jedności, odkrywanej w Chrystusie i w drugim człowieku, bez nienawiści i pogardy" - napisano w apelu.

 

Swą refleksją z młodymi uczestnikami modlitwy podzielili się duchowni. Ks. Bartosz Łacek z cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny zwrócił uwagę na wypowiadane słowa z modlitwy "Ojcze nasz": "…i przebacz nam nasze grzechy jako i my przebaczamy naszym winowajcom".

 

Proboszcz parafii ks. Jacek Gracz przypomniał słowa św. Pawła, by "nie dać się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężać".

 

Duchowny z luterańskiej parafii w Cieszynie ks. Dariusz Madzia wskazał, że każdy może wnieść rzeczy pozytywne lub negatywne w życie społeczeństwa. "Co budujemy? Co tworzymy swoimi wypowiedziami, zachowaniami, postawami. Czy w nich uobecniają się takie wartości, jak: życzliwość, miłość, dobro, współczucie?" - pytał duchowny.

 

Na koniec księża udzielili uczestnikom modlitwy wspólnego błogosławieństwa. Wśród modlących się była m.in. burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

 

Scenariusz nabożeństwa ułożyli uczniowie wraz z jedną z polonistek z LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Uczennica tej placówki wykonała podczas modlitwy ekumenicznej specjalną piosenkę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.56

Liczba głosów:

36

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 17:19:32 | 2019-01-18
To bardzo piękne spotkanie.

Oceń 3 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook