Arcybiskup Głódź: życie Pawła Adamowicza była wielkie, godne, dynamiczne, ale za krótkie

(fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl)

Życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza było wielkie, godne, dynamiczne, ale za krótkie - powiedział we wtorek metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

 

Poinformował, że pogrzeb może odbyć się w sobotę, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rodziny.

 

"Wszystkie słowa w tej sytuacji mają wartość uschłych liści na wietrze. Liczy się życie - wielkie, godne, dynamiczne, ale za krótkie" - podkreślił metropolita gdański.

 

>> Abp Ryś zaprasza na Mszę o spokój duszy śp. Adamowicza i o zdecydowane porzucenie przemocy w życiu publicznym

 

Napisał też w księdze kondolencyjnej słowa, że "pozostaje w pamięci i naszych oczach wyciągnięta dłoń ze światłem do nieba i to jest swoista statua wolności dla Gdańska, ale nie tylko".

 

Podkreślił, że wszyscy dziękują i wierzą, że Pan Bóg wynagrodzi jego życie, bo był człowiekiem głęboko wierzącym, praktykującym katolikiem.

 

- Często żartobliwie podkreślał, że gdy jest w Brukseli i siada z posłami to rozpoczyna posiłek od znaku krzyża. On się tego nie wstydził - wspominał prezydenta Gdańska duchowny.

 

Dodał, że znał Adamowicza przez 10 lat i był to czas "spokojnej, partnerskiej, a nawet przyjaznej współpracy".

 

- Ostatnia rozmowa była telefoniczna z Los Angeles. On się bardzo cieszył, że córki będą studiowały, poszerzą znakomitą znajomość języków. Stało się wszystko inaczej. Zadanie, które stoi przed nami to - umarłych pogrzebać - godnie i w ciszy - mówił metropolita gdański.

 

Wskazał, że przymiarki do pogrzebu mówią o sobocie, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rodziny - żony oraz brata prezydenta Gdańska.

 

- Sytuacja jest jeszcze rozciągnięta w czasie z racji prokuratury, która kończy jeszcze swoje dochodzenie. Od tego uzależniona jest także data pogrzebu, ale przymierzamy się do soboty - powiedział abp. Głódź.

 

W jego ocenie czyn zabójcy "wyrasta nie wiadomo z czego".

 

- To czyn, który w ostatnich dziesięcioleciach nie miał miejsca od zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza. Nikt tu z nas - włącznie z panem prezydentem - w obstawie nie przemierzał chodników w Gdańsku oraz ulic. Tyle razy razem staliśmy na podiach w czasie opłatków, świąt i innych uroczystości. Dyskusja co do ochrony, która teraz się toczy, należy nie do mnie, ale do służb. Jak dotąd czuliśmy się bezpiecznie, normalnie. Tak, jak się w normalnym społeczeństwie zachowuje. Dochodzi jednak do jakiejś eskalacji postaw agresywnych, które tworzą pożywkę dla ludzi ułomnych oraz chorych - podkreślił abp. Głódź.

 

>> Kard. Nycz na Mszy za zmarłego prezydenta: nienawiść i przyzwolenie na to, by ona się rozszerzyła, to droga donikąd

 

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

50

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook