Ukraina: Konstantynopol będzie przekonywał inne Kościoły do uznania Prawosławnego Kościoła Ukrainy

(Andrij Vatsyk / Shutterstock.com)

Powstanie niezależnego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) mogą uznać wcześniej czy później inne Kościoły lokalne, i to nawet te, które są mniej lub bardziej uzależnione od Moskwy, ale wymaga to czasu.

 
Takie przekonanie wyraził w komentarzu dla brytyjskiej rozgłośni BBC arcybiskup Pamfilii - Daniel z autonomicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego w Stanach Zjednoczonych. Był on jednym z dwóch egzarchów, wysłanych przez Patriarchat Konstantynopola na Ukrainę na początku września ub.r., aby przygotowywać autokefalię tamtejszego Kościoła.
 

Zwierzchnik PKU metropolita Epifaniusz rozesłał już głowom poszczególnych Kościołów dokumenty powiadamiające ich o jego wyborze - oznajmił arcybiskup. Dodał, że odmowa uznania nowego Kościoła przez Patriarchat Moskiewski "jest zrozumiała", ale trzy inne Kościoły prawosławne: antiocheński, serbski i polski potrzebują czasu, aby wypracować swe stanowisko w tej sprawie. Zauważył, że o ile dwa pierwsze patriarchaty "zależą od Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego [RKP], to z Kościołem polskim porozumienie zostanie znalezione, jego retoryka zmieni się i zrozumie on swe historyczne miejsce w łonie Kościoła Chrystusowego i Konstantynopola".

 

Według egzarchy proces uznawania PKU przez inne Kościoły lokalne może się ciągnąć miesiącami, toteż "Konstantynopol będzie z nimi pracował, aby wyjaśnić im, dlaczego należy uznać nowy Kościół na Ukrainie". Mówca zapewnił, że nie widzi w tej sprawie "wielkich problemów", wyrażając przy tym optymizm co do wyników rozmów z Kościołami Serbii i Antiochii, "ale potrzeba na to trochę czasu". Dodał, że w tych regionach istnieją "pewne warunki polityczne", dlatego trzeba czasu, "aby nad tym popracować".

 

Abp Daniel wyraził ponadto przekonanie, że pierwsze uznania PKU nastąpią w ciągu najbliższego jednego lub półtora miesiąca, a wśród pierwszych, które to uczynią, będą Kościoły greckie i rumuński.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook