Bp Kamiński: wychowanie religijne jest jedną ze spraw fundamentalnych

(fot. BP KEP)

Kwestia wychowania religijnego jest jedną ze spraw fundamentalnych. Od tego na ile dzieci i młodzież poznają Ewangelię i w oparciu o jej wartości ukształtują swoje dorosłe życie będzie zależał ich przyszłość, jak i przyszłość całego społeczeństwa - powiedział w rozmowie z KAI bp Romuald Kamiński.

 

W związku z przewidywanymi przez Urząd Miasta problemami związanymi z organizacją zajęć w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/20 , czyli z tzw. "podwójnym rocznikiem" uczniów w piątek Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk spotkali się z Wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską.

 

W komunikacie na stronie diecezji czytamy, że "każdy wniosek dyrektora szkoły o zmniejszenie liczby godzin lekcji religii zostanie rozpatrzony indywidualnie i w trosce o dobro uczniów. Biskupi wyrazili nadzieję, że w wielu przypadkach będzie możliwe zachowanie dwóch lekcji religii w tygodniu.".

 

- Jesteśmy jak najdalej od tego żeby problem rozwiązać prostymi regulacjami, a więc zgodzić się na zredukowanie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Byłoby to z naszej strony nieodpowiedzialne, ponieważ nie we wszystkich szkołach i nie we wszystkich środowiskach wystąpi ten problem - powiedział biskup warszawsko-praski.

 

Oświadczył, że rozmowy będą toczyły się z poszczególnymi dyrekcjami. - Jeśli pojawi się problem, wówczas będziemy chcieli precyzyjnie przyjrzeć się sytuacji w danej placówce szkolnej i dopiero po analizie spraw lokalowych, godzinowych i personalnych podejmować decyzje z konkretnymi władzami szkolnymi. Myślę, że w niektórych przypadkach da się rozwiązać zagadnienie nie zmniejszając liczby godzin, w innych przekładając akcenty na inne roczniki - powiedział bp Kamiński. Przyznał, że może zdarzyć się sytuacja w której będzie trzeba rzeczywiście rozwiązać na jakiś czas problem, ale to nie jest i nie może być regułą.

 

Podkreślił, że kwestia wychowania religijnego stanowi dla Kościoła sprawę fundamentalną. - Wszystko to co niesie Ewangelia, to są wartości fundamentalne, którymi człowiek powinien kierować się w życiu i to nie podlega dyskusji. Patrząc zatem z tej perspektywy na katechezę widzimy, że to nie jest jakiś dodany element, który może być, lub też może go nie być - zaznaczył biskup warszawsko-praski.

 

- Dobrze prowadzona katecheza, to nie jest jedynie zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu religii, ale to jest stworzenie życiowego fundamentu dla młodego człowieka, który wie, na czym budować swoje życie, kto i co jest ważne. Dzięki temu ma szansę rozpoznać swoje miejsce w świecie, w społeczeństwie - powiedział bp Kamiński.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.37

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Jan_Marian_Rakieta 17:13:54 | 2019-01-12
Religia w szkole to kpina z ewangelizacji i wiary w ogóle. Ale biskupom chodzi o to, by księża katecheci mieli emerytury z ZUS, co odciąży kasę kościelną, a nie o dobre katechizowanie i budowanie wspólnot parafialnych.

Oceń 4 17 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook