Przewodniczący KEP spotka się z ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych

(fot. EpiskopatNews)

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki spotka się z osobami, które były ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych - czytamy w komunikacie rzecznika Episkopatu ks. Pawła Rytel-Andrianika.

 

"Zaproszenia są w tych dniach kierowane do ofiar, których status został potwierdzony wyrokiem skazującym konkretnego duchownego w procesie kanonicznym" - pisze Rzecznik Episkopatu. "Spotkania odbędą się w najbliższych tygodniach i będą miały charakter duszpasterski, indywidualny i prywatny" - dodaje ks. Rytel-Andrianik.

 

Jak podkreśla Rzecznik Episkopatu, osoby, które odpowiedziały już na zaproszenie, zwracają się z prośbą do środków społecznego przekazu o zachowanie ich prywatności.

 

Osobiste spotkania Przewodniczącego Episkopatu Polski z ofiarami nadużyć popełnionych przez duchownych są odpowiedzią na list do przewodniczących episkopatów skierowany przez komitet organizacyjny spotkania "Ochrona małoletnich w Kościele", które odbędzie się od 21 do 24 lutego w Rzymie.

 

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

 

Komunikat Rzecznika KEP ws. spotkania Przewodniczącego KEP z ofiarami nadużyć

 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki spotka się z osobami, które były ofiarami nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Za pośrednictwem diecezji oraz zakonów i zgromadzeń zakonnych zaproszenia są w tych dniach kierowane do ofiar, których status został potwierdzony wyrokiem skazującym konkretnego duchownego w procesie kanonicznym. Spotkania odbędą się w najbliższych tygodniach i będą miały charakter duszpasterski, indywidualny i prywatny.

 

Pierwsze osoby, które odpowiedziały na to zaproszenie, zwracają się z prośbą do środków społecznego przekazu o zachowanie ich prywatności.

 

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 10 stycznia 2019 r.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.07

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 10:56:24 | 2019-01-11
"Zaproszenia są w tych dniach kierowane do ofiar, których status został potwierdzony wyrokiem skazującym konkretnego duchownego w procesie kanonicznym" 
Jeśli Kościół zabiera się na poważnie za sprawy nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych, to powinien zając się również sprawą molestowania kleryków przez abp Paetza. Abp Paetz nie został skazany, więc abp Gądecki nie zaprosi prawdopodobnie osób  skrzywdzonych przez abp Paetza i w związku z tą sprawą. Przykre konsekwencje spotkały bowiem również osoby, które stawały w obronie molestowanych kleryków. 

Oceń 7 34 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 22:10:33 | 2019-01-10
Arcybiskup spotka się z ofiarami tylko dlatego, że go do tego przymusza list papieski lecz nie dlatego, że rzeczywiście chce zająć się problemem molestowania seksualnego przez duchownych lub nagle się przejął ofiarami. Swój osobisty stosunek do problemu molestowania abp Gądecki wyraził w niedawnym wywiadzie na temat afery wokół ks. Jankowskiego. Przykre to.

Oceń 8 38 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook