Ks. Węgrzyniak: donoście na nas. Żaden ksiądz nie może być wam droższy od waszych dzieci

(fot. youtube.com/ Templum Christi/ ed)

- Między ofiarą pedofilii a biskupem znajduje się zawsze kilka a często nawet kilkanaście osób i to świeckich, które wiedziały o tym, co się stało wcześniej niż jakakolwiek władza kościelna - pisze ks. Wojciech Węgrzyniak w artykule na swoim blogu.

 

Dodaje, że każda z tych osób, jeśli nie zgłasza sprawy na policję, również jest odpowiedzialna za krzywdę dzieci. Wpis ukazał się na blogu wegrzyniak.com.

 

 

Publikujemy treść wpisu:

 

Między ofiarą pedofilii a biskupem znajduje się zawsze kilka a często nawet kilkanaście osób i to świeckich, kóre wiedziały o tym, co się stało wcześniej niż jakakolwiek władza kościelna. Każda z tych osób jest również odpowiedzialna za krzywdę dzieci, jeśli nie zgłasza sprawy na policję. 

 
Nie pomożemy ofiarom, jeśli będziemy powtarzać, że biskupi kryją pedofilów. Nie pomożemy dzieciom, jeśli będziemy powtarzać, że problem jest w kościelnej władzy. Problem jest w księżach i świeckich, biskupach i rodzicach tych dzieci. Problem jest w całym społeczeństwie, który nie reaguje na takie czy inne haniebne zachowania. 
 
Jako ksiądz, proszę was, świeckich, zwłaszcza rodziców, zwłasza ojców, wykażcie się prawdziwą odwagą i męstwem. Żaden ksiądz nie może być wam droższy od waszych dzieci. Donoście na nas, ale nie plujcie na Kościół. Zgłaszajcie organom ścigania, ale nie traćcie wiary w Boga. Wsadzajcie nas do więzień, ale nie wychodźcie z Kościoła. My, księży sprawcy, nie jesteśmy Kościołem. Jesteśmy tylko najbardziej zepsutą cząstką Kościoła. 
 
Jeśli komukolwiek naprawdę zależy na ofiarach, nie pozostawi bezkarnie sprawców. Jeśli komukolwiek naprawdę zależy na dzieciach, nie będzie widział oprawców tylko wśród duchownych. A jeśli komukolwiek naprawdę zależy na Bogu, nie zrezygnuje z Kościoła. Ani bowiem udawanie, że nie ma choroby, ani odrzucenie całej medycyny z powodu nawet najbardziej zepsutych lekarzy nie jest nigdy zdrowe. Jest zgodą na krzywdę innych i robieniem krzywdy sobie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.35

Liczba głosów:

46

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 00:57:57 | 2019-01-11
Oczywiście, ksiądz Węgrzyniak ma rację, wszyscy powinni reagować, gdy dowiedzą się o przypadkach pedofilii i zgłaszać na policję oraz zrobić wszystko, aby chronić dzieci. Niezależnie od tego kim jest ten, kto krzywdzi dzieci. Trzeba też nauczyć ludzi, jak mądrze w takiej sytuacji należy postępować, aby dziecko dodatkowo przy tym nie ucierpiało.

Oceń 12 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 21:03:46 | 2019-01-10
Brawo, oby węcej takich ludzi.

Oceń 14 22 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 16:22:08 | 2019-01-10
Mądra i bardzo dobra, a także potrzebna postawa. Im więcej ukrywania, zamiatania pod dywan, tym gorzej i dla ofiar, i dla Kościoła. 

Oceń 27 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 16:18:36 | 2019-01-10
Bardzo słuszna postawa - zgłaszać problem organom ścigania. Obu wszyscy hierarchowie i obrońcy sprawców w końcu zrozumieli że chodzi o oczyszczenie środowiska gdzie osoby o skłonnościach i pociągu do dzieci nie mogą być tolerowane.

Dlatego potrzebne jest zaangażowanie hierarchów by sprawców molestowania seksualnego bezwzględnie usuwać ze stanu duchownego, a tych hierarchów którzy tuszowali takie przypadki dymisjonować z odpowiedzialnych stanowisk - zwyczajnie zawiedli i nie nadają się do odpowiedzialnej pracy.

Oceń 19 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 15:12:50 | 2019-01-10
Oby to wreszcie do wszystkich (!!!) dotarło. Bardzo głos kapłana, który jak rozumiem, nie ma nic wspólnego z pedofilią, ale widzi problem. Wszyscy, świeccy i duchowni (wszystkich stanów, zawodów, wyznań) jesteśmy przed Bogiem i przed tym światem za to odpowiedzialni. Każdy na swoją miarę. 

Oceń 27 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:36:04 | 2019-01-10
Oby to wreszcie do wszystkich dotarło.

Oceń 19 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook