Pakistan: deklaracja 500 imamów przeciwko islamskiemu terroryzmowi. Poruszyli też sprawę Asii Bibi

(fot. leolintang / shutterstock)

Ponad pięciuset muzułmańskich kaznodziejów podpisało Deklarację z Islamabadu przeciwko islamskiemu terroryzmowi, przemocy w imię religii i fatwom (dekretom) wydawanym w sposób nieograniczony przez radykalnych mułłów. Dokument przyjęto 6 stycznia podczas konferencji zorganizowanej w tym mieście pod egidą Pakistańskiej Rady Ulemów.

 
Według agencji Fides jest to historyczny zwrot w dziejach Islamskiej Republiki Pakistanu, gdzie stale dochodzi do zamachów sunnitów na mniejszości - nie tylko chrześcijańską, ale także na muzułmanów uważanych za "niewiernych" i traktowanych jak sekty, takich jak szyici czy ahmadyjczycy.
 
Deklaracja zawiera również bezpośrednie odniesienie do przypadku Asii Bibi, chrześcijanki skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo, która od dziewięciu lat przebywa więzieniu. Według imamów, sprawa jej uwolnienia, oprotestowanego przez radykalnych islamistów, powinna mieć absolutne pierwszeństwo w rozpatrzeniu.
 
Dokument składa się z siedmiu punktów, zawierających ważne elementy dla wolności religijnej w Pakistanie. Imamowie potępiają zabójstwa dokonywane "pod pretekstem religii" i stwierdzają, że działania takie "są sprzeczne z naukami islamu".
 
Podkreśla, że żaden przywódca religijny nie ma prawa krytykować proroków, zaś żadna sekta nie może być nazywana "niewierną". Jednocześnie żaden muzułmanin czy nie-muzułmanin nie może być uznany "zasługującym" na śmierć na mocy wyroku pozasądowego.
 
Wierni każdej religii czy sekty mają konstytucyjne prawo do życia w kraju według własnych zasad kulturowych i doktrynalnych. Wypływa z tego prawo do autonomicznego organizowania swoich wspólnot za zgodą lokalnych władz i całkowity zakaz publikowania materiałów podżegających do nienawiści religijnej.
 
Deklaracja z Islamabadu uznaje, że Pakistan jest państwem wieloetnicznym i wieloreligijnym, dlatego - zgodnie z prawem koranicznym - obowiązkiem rządu jest ochrona życia i własności nie-muzułmanów mieszkających w tym kraju. Powinien on surowo traktować tych, którzy zagrażaj ich miejscom świętym. 
 
Za istotne imamowie uznali wprowadzenie w życie ogólnokrajowego planu walki z fundamentalizmem.
 
Aby sprzeciwić się przemocy islamscy duchowni ogłosili rok 2019 czasem "wykorzeniania terroryzmu, ekstremizmu i sekciarskiej przemocy w Pakistanie. 
 
Wyrazili ubolewanie z powodu fatw wymierzonych w urzędników państwowych i zapowiedzieli, że jakakolwiek "nieostrożna decyzja polityczna" w relacjach z Arabią Saudyjską "nie będzie tolerowana". 
 
Podkreślili na koniec, że "wszyscy nie-muzułmanie mieszkający w Pakistanie mają należne im prawa i rząd powinien zagwarantować podstawowe prawa mniejszości".
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.41

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 21:22:51 | 2019-01-12
O ile wiem to pierwsza taka inicjatywa. Nie przesądzimy dzis jej skutków, ale to ważne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 08:22:48 | 2019-01-08
Na pewno dżihadyści bardzo się przejęli tą deklaracją... Porzucą chęć wprowadzenia szariatu oraz przestaną atakować niewiernych...

Żadna deklaracja nie zmieni tego co w świadomości wiernych funkcjonuje setki lat.

Oceń 6 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?