Czy dzisiejszy piątek jest postny? Rzecznik KEP wyjaśnia

(shutterstock.com)

W piątek w oktawie Bożego Narodzenia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak w każdy piątek, chyba że została udzielona dyspensa - przypomina w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Dodał, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, "piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zasadniczo nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego".

 

W roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości (grupa I), oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta (grupa II), co zostało określone w "Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych", zawartej w "Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza" w Mszale Rzymskim. - Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego - mając rangę święta, a nie uroczystości - nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek - wyjaśnił w rozmowie z PAP ks. Rytel-Andrianik.

 

Zaznaczył jednocześnie, że w związku z tym, w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego (w bieżącym roku - 28 grudnia) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.09

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?