Roman Groszewski SJ: mamy Jego miłość, a ciągle pytamy: ile kosztuje? Cały różaniec, pompejankę?

(fot. youtube)

"Wydaje nam się, że modlitwa jest walutą, którą musimy płacić Bogu za łaskę. Niepotrzebnie dokonujemy na Bogu modlitewnego szantażu, chcąc zmusić Go do wielu rzeczy" - mówi Roman Groszewski SJ w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem.

 

Kiedy Marcin Jakimowicz proponuje ludziom jakąś posługę, często słyszy: "Ja się nie nadaję". Roman Groszewski podkreśla, że: "To doświadczenie każdego, kto poważnie traktuje Boga. Bardzo chciałem być jezuitą, ale gdy rozeznawałem powołanie, nurtowało mnie pytanie: "czy się do tego nadaję?".

 

"Czy nadajemy się do rzeczy, do których Bóg nas zaprasza? Mam wrażenie, że On bardzo ryzykuje. (śmiech) Moim problemem było to, że przez lata uważałem, że nie jestem «dość dobry»" - mówi o. Groszewski.

 

Słabości nie anulują "fajności"

 

Dodaje, że jego upadki, kompromitacje, grzechy i słabości pokazują mu prawdę o nim samym.

 

"Prawda o mojej słabości nie anuluje w oczach Boga «mojej fajności». Mogę być słaby i z tą słabością przyjęty i kochany. Czasem myślimy, że gdy Bóg nas przytula, to przymyka oczy na nasz grzech i udaje, że nie widzi naszej kruchości. Nie! On nas z tym kocha". 

 

Jezuita podkreśla, że przed Bogiem nie trzeba niczego udawać.

 

"Jezus umarł za nas wówczas, gdy «byślimy jeszcze grzesznikami» (Rz 5,8). Skoro mamy Jego miłość, to czego chcieć więcej? A my ciągle pytamy: «Ile to kosztuje?. Wystarczy dziesiątka czy musimy zmówić cały różaniec lub wejść w pompejankę?"».

 

Nie musimy płacić Bogu za łaskę

 

Ojciec Groszewski przekonuje, że niepotrzebnie chcemy "szantażować" Boga modlitwą.

 

"Wydaje nam się, że nasza modlitwa jest walutą, którą musimy płacić Bogu za łaskę. To podstawowy pogański element naszego myślenia. Niepotrzebnie dokonujemy na Bogu modlitewnego szantażu, chcąc zmusić Go do wielu rzeczy. Tymczasem modlitwa jest naczyniem, którym mamy czerpać łaskę. Modlitwa nie ma zmienić Pana Boga! Ma zmienić nas. To ja potrzebuję przemiany i nawrócenia, nie On!". 

 

Ojciec Roman Groszewski jest autorem serii adwentowej na DEON.pl o Bogu w popkulturze o nazwie "Sen Jakubowy". Całą rozmowę Marcina Jakimowicza z Romanem Groszewskim SJ można przeczytać tutaj.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.76

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 17:51:22 | 2018-12-21
Modlitwa ma zmienić nas i ufajmy Bogu, że nam w tym pomoże. 

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 15:19:12 | 2018-12-21
Właśnie na tym polega, jak mi się wydaje dramat dzisiaj. Że księża w wielu sprawach nie są zgodni. Jedni mówią to, inni, na odwrót. 

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 14:06:14 | 2018-12-21
Naprawdę ??....
Ciekawa jestem ilu ksieży tak uważa...

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?