USA: jezuici publikują listę kapłanów, którzy wykorzystywali seksualnie nieletnich od 1950 roku

(fot. EmanueleCapoferri / Shutterstock.com)

Prowincja Maryland Towarzystwa Jezusowego działająca we wschodniej części USA upubliczniła listę jezuitów, którzy stanęli wobec "wiarygodnych" bądź "potwierdzonych" oskarżeń o wykorzystywanie seksualne nieletnich od 1950 roku.

 

Na liście znalazły się 24 nazwiska. Ostatni z przypadków molestowania, który znalazł się na liście, miał miejsce w 2002 roku. Pięciu wciąż żyjących kapłanów mieszka w nadzorowanym miejscu. Żaden z nich nie pełni obecnie aktywnie posługi duszpasterskiej.

 

Jak czytamy w tekście zamieszczonym na portalu Crux, niektórzy spośród wymienionych jezuitów zostało usuniętych z posługi jeszcze w latach 90. XX wieku. Są jednak tacy, których usunięto dopiero w 2002 roku - po tym, jak wybuchł skandal pedofilski w Bostonie.

 

Crux cytuje też wypowiedź ofiary, Davida Lorenza, który jest liderem lokalnej Sieci Ocalałych w Maryland (SNAP). Lorenz wyraził radość z faktu, że jezuici opublikowali listę księży oprawców, by niektóre z ofiar mogły "odetchnąć z ulgą i ruszyć naprzód swoje życie". Podkreślił jednocześnie, że lista jest według niego "całkowicie nieadekwatna" i że jedynym sposobem, by uzyskać wszystkie informacje na temat nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele katolickim jest ekspertyza niezależnych śledczych (jak to miało miejsce np. w przypadku raportu z Pensylwanii, gdzie w sześciu z ośmiu diecezji stanu w ciągu 70 lat 301 księży katolickich skrzywdziło ponad tysiąc dzieci).

 

Prowincja Maryland obejmuje dziewięć stanów: Dystrykt Kolumbia, Pn. i Pd. Karolina, Georgia, Virginia, Zach. Virginia, New Jersey, Pensylwania i Maryland

 

Wcześniej, w grudniu br. dwie inne prowincje jezuitów opublikowały listę ponad 150 księży, którzy zostali "wiarygodnie oskarżeni" o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Ogółem, Towarzystwo Jezusowe w USA opublikowało już dane dotyczące jezuitów molestujących nieletnich z ponad połowy kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.21

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

pg 11:52:50 | 2018-12-21
Trochę sie pogubilem.Czy Cogito jest dla patyka synkiem czy braciszkiem? I w jakiej kwestii jest po jego stronie?
A z problemem trzeba walczyć bez przerwy i konsekwentnie. A zacząć od zniszczenia w Kościele homosekeualizmu i homolobby. Uda się?

Oceń 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 11:17:08 | 2018-12-21
Braciszku Cogito czytaj ze zrozumieniem kochasiu, paluszek napisał, że incydent miał miejsce "niecałe 20 lat temu", dodatkowo zachęcam do czytania bo widzę, że tylko obejrzałeś Spotlight. Zatem "Jezuici nie odnotowali już żadnego przypadku nadużyć"? McCarrick i JEZUITA o. Martin to doskonałe przykłady nowego podejścia do probelmów seksualnych. Kochani nie atakujmy się ślepo fakty pokazują jasno. Synku mój Cogito jestem po Twojej stronie, pomyśl o tym.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 08:22:23 | 2018-12-21
Kościół w Stanach się oczyści za rok czy dwa. A jak to się ma do Kościoła w Polsce gdzie Kościół udaje że problemu nie ma (archidiecezja gdańska) lub wręcz próbuje się zastraszać ofiary (diecezja łomżyńska)? 

Oceń 9 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook