Ksiądz Halik upomniany przez arcybiskupa Pragi

(fot. Petr Novák, Wikipedia / (che) [CC BY-SA 2.5] via Wikimedia Commons)

Pod koniec listopada informowaliśmy o trudnej sytuacji czeskiego duszpasterza. Tydzień temu ksiądz Tomáš Halík został upomniany przez kard. Dominika Dukę.

 

O sprawie poinformował Tomasz Maćkowiak w "Tygodniku Powszechnym". Nie opublikowano treści upomnienia, ale autor komentarza podejrzewa, że wystosowano je na tle niedawnego sporu dotyczącego politycznych wypowiedzi wpływowego ks. Petra Pithy, który w trakcie transmitowanej w telewizji mszy z okazji Świętego Wacława, wygłosił skandaliczną homilię. Jednym z jej krytyków jest ks. Halík.

 

Maćkowiak podaje, że arcybiskup Pragi, kard. Duka, stanął w obronie ks. Pithy i 12 grudnia (o tej dacie informuje KAI - przyp. red.) upomniał Halíka. Duszpasterz wydał oświadczenie, w którym pisze, że uważał za swój obowiązek "pokazanie, że (...) wypowiedzi (...) demonizujące przeciwnika, przypisujące mu zbrodnicze zamiary, wraz z «zakładaniem obozów zagłady», szerzące panikę zamiast nadziei (...) nie są jedynym głosem Kościoła. (...) Widzę, że nasze spojrzenia na (...) wezwanie papieża Franciszka do swobodnego i otwartego wypowiadania swoich opinii są różne".

 

"Mam nadzieję, że po zbliżającym się przejściu Dominika na emeryturę, prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy, znowu w końcu znajdziemy chwilę na osobistą rozmowę, o którą daremnie prosiłem go od dawna i znów znajdziemy wzajemnie do siebie drogę" - pisze znany duchowny.

 

Upomnienie kanoniczne nabierze ważności po jego opublikowaniu w Aktach Kurii, co nastąpi w połowie stycznia. Sankcję upomnienia kanonicznego przewiduje Kodeks Prawa Kanonicznego (kanon 1339).

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.75

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

patyk 11:01:22 | 2018-12-21
Bieniamin dobrze, że zareagowałeś na słuszny komentarz odnośnie tego księdza, to znaczy, że szukasz prawdy, gubisz się potykasz, ale pytasz. Widzę, że masz dużo komentarzy zachęcam Cię teraz do milczenia, czytaj komentarze tych bardziej światłych użytkowników, samemu nie komentując. To będzie takie małe zalecenie ode mnie dla Ciebie kochany mój braciszku na koniec tego adwentu. Z Bogiem kochani!

Oceń 12 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

paluch 08:51:43 | 2018-12-21
prawdziwą pokorę poznaje się po posłuszeństwie, kiedy ks. Dolindo był prześladowany przez Kościół wszystko znosił pomimo ogromnego cierpienia. Ale gdzie tam ks. Halikowi do Dolindo - Halik głośno krzyczy i narzeka na głowę Czeskiego Kościoła, a o posłuszeństwie nie chce słyszeć. Za to wobec emigrantów, homoseksualistów i innych kontrowersyjnych zjawisk zawsze jest politycznie poprawny. Kolejny bohater deona...

Oceń 41 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?