Prawosławne jednoczenie przez dzielenie

Patriarchat moskiewski popiera separatystyczne dążenia prawosławia w Południowej Osetii. Przewodniczący Synodalnego Wydziału ds. Współpracy ze Społeczeństwem ks. Wsiewołod Czaplin wyraził nadzieję, że „gorące życzenie” prawosławnych mieszkańców Południowej Osetii dotyczące posiadania własnej kanonicznej jurysdykcji będzie uszanowane.

 

Oczywistym wydaje się, że duchowieństwo ze swoimi poglądami społecznymi, z postawą obywatelską nie może być oddzielone od tego wyboru, jakiego dokonał naród Południowej Osetii, od procesów, jakie zachodzą w społeczeństwie. Myślę, że nikt nie odrzuca faktu, iż tylko takie duchowieństwo będzie zaakceptowane przez naród Południowej Osetii” – powiedział Wsiewołod Czaplin. Zgodnie z jego słowami uregulowaniem kanonicznego statusu prawosławnego duchowieństwa Południowej Osetii powinny z troską zająć się patriarchaty w Moskwie i Tbilisi.


Inaczej mówiąc, chodzi o kanoniczne usankcjonowanie oddzielenia prawosławia Południowej Osetii od patriarchatu w Tbilisi. Po wojnie gruzińsko-rosyjskiej Południowa Osetia odseparowała się od Gruzji przy czynnym wsparciu Rosji. W pierwszym momencie patriarchat moskiewski odrzucał możliwość oddzielenia tej części prawosławia od patriarchatu gruzińskiego. Obecnie zmienił stanowisko.

W tym momencie wywołuje zdziwienie negatywna reakcja patriarchatu moskiewskiego na podobne próby podjęte przez prawosławnych w Estonii i na Ukrainie. Na Ukrainie powstał patriarchat ukraińskiego prawosławia niezwiązanego z patriarchatem moskiewskim. Estońskie prawosławie ogłosiło autonomię i podległość patriarchatowi w Konstantynopolu. W obydwu przypadkach patriarchat moskiewski napiętnował te działania, określając je jako sprzeczne z porządkiem kanonicznym. Obecnie sam próbuje wesprzeć separatystyczne tendencje w Południowej Osetii.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 19:23:48 | 2010-11-09
"Przyprowadzę ich na moją Świętą Górę i rozweselę w moim domu modlitwy. Całopalenia ich oraz ofiary będą przyjęte na moim ołtarzu, bo dom mój będzie nazwany domem modlitwy dla wszystkich narodów."

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?