Świecka kobieta będzie zarządzała parafią. Biskup wydał zgodę

(fot. shutterstock.com)

"Jesteśmy w bardzo szczególnym momencie historii naszej diecezji, a nawet naszego Kościoła" - napisał biskup. Kobieta będzie miała takie same uprawnienia administracyjne, jakie posiada każdy proboszcz w swojej parafii. 

 

Stany Zjednoczone, Nowy Jork. Niecałe dwa miesiące po powrocie z Synodu w Watykanie (który obradował w sprawach młodzieży, ale zajął się również kwestią kobiet w Kościele i zaapelował o większy ich udział w strukturach instytucji) bp Frank Caggiano w jednej z parafii w Connecticut powołał kobietę do zarządzania parafią.

 

Żonaty diakon «proboszczem» w kościele katolickim? Mieszka wraz z żoną i dziećmi na plebanii >>

 

Jak podaje portal Crux, dr Eleanor W. Sauers będzie miała takie same uprawnienia administracyjne, jakie posiada każdy proboszcz (w tym także zarządzanie grupą kapłanów, którzy będą odpowiedzialni za sakramentalną posługę).

 

"Jesteśmy w bardzo szczególnym momencie historii naszej diecezji, a nawet naszego Kościoła" - napisał biskup w liście do parafian. "Podczas podróży po hrabstwie Fairfield stało się dla mnie jasne, że wiele świeckich kobiet i mężczyzn chce w nowy sposób służyć swoim parafiom. Widziałem wiele wspólnot, gdzie duchowni wraz ze świeckimi tworzą żywe i kwitnące społeczności".

 

Jak zauważył hierarcha, ta nominacja to pierwszy przykład w historii diecezji Bridgeport i jest oparta na prawie kanonicznym.

 

Sauers, która uzyskała tytuł licencjata w Emmanuel College w Bostonie oraz tytuł magistra i doktora filozofii na Wydziale Religii i Edukacji Religijnej Uniwersytety Fordham, została mianowana administratorem parafii po przedwczesnej śmierci poprzedniego proboszcza, który w marcu zmarł w wieku 59 lat.

 

"Jej obowiązkiem, tak jak w przypadku każdego kapłana lub diakona, który został mianowany administratorem parafii, będzie współpraca ze wspólnotą parafialną" - napisał biskup o nowo wybranej. "Będzie obecna w parafii w chwilach jej smutku i radości. Jej wykształcenie, formacja i doświadczenie czyni ją profesjonalnie przygotowaną do pełnienia powierzonej roli".

 

Dr Eleanor W. Sauers zacznie pełnić swój urząd 1 stycznia 2019 roku.

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

262

 

 

Komentarze użytkowników (20)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bibi70 17:17:05 | 2018-12-13
„Czytajcie znaki czasu” słowa z homilii jednego z księży, gdyby Jezus chciał powołałby na Apostoła kobietę, nie zrobił tego. Kościół staje do góry nogami wprowadza swoje prawa nie Boże które obowiązywały  niespełna 2000lat. Czekajmy aż w konfesjonale,  zamiast kapłana zasiądzie matrona.  szafarze świeccy w Polsce już niedługo zajmą miejsce księży, JP II Benedykt XVI zalecali – komunia na klęcząco  a tu podczas eucharystii ksiądz krzyczy wstań… W kościele niemieckim już są kobiety sprawujące funkcję polegającą cenzurowaniu kazań księży, młodzież spowiada się wypisując na kartkach grzechy i poprzez wrzucenie i spalenie kartek w ognisku ma odbytą spowiedź .
Biskupi księża, świeccy moderniści opuśćcie kościół Katolicki i załóżcie swój wymarzony gdzie kobieta będzie słoniem a koń wielbłądem. ZOSTAWCIE W SPOKOJU PISMO ŚWIĘTE , TRADYCJĘ KATOLICKĄ, NAUCZANIE APOSTOŁÓW . Niech PAN BÓG wybaczy wam wasze zdrady.

Oceń 5 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

vanessa96 20:55:28 | 2018-12-12
Ten moment, kiedy na tym swiecie juz chyba wszystko jest naopak i absurd goni absurd i myslisz, ze juz nic cie nie zaskoczy, a jednak.... podziwiam Boga za Jego cierpliwosc. ja nawet dnia bym nie wytrzymala. ale wszystko do czasu. sama jestem wielkim grzesznikiem, ale wiekszosci dzisiejszych biskupow i deonowi wspolczuje.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 09:39:14 | 2018-12-12
To tylko funkcja administracyjna. Kobiety pełnią z powodzeniem o wiele bardziej odpowiedzialne funkcje: są prezydentami państw, premierami, rektorami uniwersytetów. A w KRK sensacja jest to, że kobieta ma zarządzać parafią.  

Oceń 5 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piecuszek 07:40:32 | 2018-12-12
A ja sobie kopiuje wszsytkie te mizoginistyczne komentarze. Juz jedna dziewczyne przekonalam do apostazji - dowod ze ludzie Kosciola pogardzaja kobietami. Mowila mi, ze nieprawda, ze kobiety sa w katolicyzmie szanowane. Dowiodlam jej ze to tylko pusta gadka. Jedno sie mowi, a mysli (i czyni) co innego. A w prywatnych rozmowach wychodzi ta nienawisc do kobiet. Swoja droga ciekawe skad to - u wieksozsci znanych mi ksiezy kompleksy seksualne.

Oceń 2 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 20:41:38 | 2018-12-11
Samo zarządzanie nie jest sprawowaniem Mszy Świętej.

A z drugiej strony, czy parafia nie ma przypadkiem służyć przede wszystkim parafianom?
A kto jeśli nie człowiek z ludu wie lepiej co lepsze dla ludu?

Innymi słowy, być może ten kierunek wcale nie jest pozbawiony sensu za wyjątkiem wyzwolonych emancypantek, którymi diabli strzelają niczym pociskami z rewolwerów.

Oceń 4 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 15:44:45 | 2018-12-11
Kobieta będzie miała takie same uprawnienia administracyjne, jakie posiada każdy proboszcz w swojej parafii, bo potrzebna jest na to stanowisko osoba o odpowiednich kwalifikacjach i zdecydowano, że ta pani spełnia te warunki. Do tej pory pierszeństwo mieli księża, ale możliwe, że nie było księdza, który mógłby byc proboszczem, księzy jest w Stanach coraz mniej. 

Oceń 17 62 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BUKA 12:57:04 | 2018-12-11
to wspaniałe, jestem pewien że ta parafia rozwinie skrzydła. Tego nam trzeba, natomiast księża powinni gotować zupę i robić kanapki, żeby potrafili docenić pracę kobiet. władza w rękach ludu rewelacyjnie się sprawdza np w Austrii, rady parafialne mają tam wpływ na wszystko i kontrolują nawet jak ksiądz ma mówić homilię. Każdy polski ksiądz, który tam był wie jaki to skarb - tacy parafianie.

Oceń 712 104 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 12:46:01 | 2018-12-11
Koniec świata już bliski. Żaden z księży się nie nadaje, czy może poprawność polityczna weszła za bardzo? Ja rozumiem, że domem może i się taka zajmie - ugotuje, posprząta, okna i naczynia umyje... ale parafia tto inna liga, tutaj trzeba męskiej ręki.

Oceń 98 25 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook