Abp Wiktor Skworc: ochrona środowiska wymaga odpoczynku człowieka

(fot. episkopat.pl)

Podczas Eucharystii w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach dla uczestników Szczytu Klimatycznego COP24 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odniósł się do nauczania papieża Franciszka, przypominając, że "jeśli chcemy się angażować w ochronę środowiska naturalnego, to trzeba się również zatroszczyć o odpoczynek człowieka".

 

- Z punktu widzenia, postulowanej przez papieża Franciszka, ekologii integralnej istotne jest, aby niedziela była dniem wolnym od pracy, od handlu, od gorączki codzienności, od śmieci i odpadów produkowanych na skutek obsesji konsumpcji. Wszyscy jesteśmy jej świadkami i ofiarami - mówił abp Skworc podczas Mszy św.

 

Metropolita katowicki zachęcił do tego, by prowadzić "bardziej kontemplatywny styl życia, który odznacza się wstrzemięźliwością w korzystaniu z dóbr tego świata".

 

Odnosząc się do przeżywanego obecnie okresu Adwentu abp Skworc zachęcił, by wsłuchiwać się w "słowa papieża Franciszka, w głos proroka wołającego na pustyni współczesnego świata" po to, aby podjąć wysiłek nawróceni wynikający z rachunku sumienia.

 

Arcybiskup Katowicki poprosił także zebranych o to, by "pamiętali w modlitwie szczególnie o tych, którzy są naszymi sprzymierzeńcami w sprawach Boga i ludzi; o tych, którym na sercu leży sprawa ewangelizacji świata, jak i o tych, którym zależy na dobru naszego wspólnego domu".

 

- Módlmy się również za tych, którzy są naszymi wrogami - jawnymi lub ukrytymi. Na modlitwie uczymy się patrzeć na bliźniego oczami Boga, a On kocha nas bez warunków wstępnych - podkreślił.

 

Po Eucharystii członkowie katolickich organizacji ekologicznych uczestniczących w COP24 mieli okazję do spotkania na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

 

Podczas spotkania metropolita katowicki podkreślił, że "czasy, które są przed nami zależą od naszych decyzji i podjętych działań". Podkreślił, że należy działać w każdej przestrzeni życia, by chronić ziemię, nasz "wspólny dom".

 

Głos zabrał także Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ abp Bernadito Auza. Stwierdził że przez cały czas trwania Szczytu Klimatycznego w Katowicach słyszy słowo "więcej".

 

- Potrzeba więcej zaangażowania, więcej działania na rzecz klimatu, musimy być bardziej ambitni - mówią nam przedstawiciele różnych państw podczas Szczytu Klimatycznego COP24. I ja dzisiaj też chcę Wam powiedzieć, że musicie być "bardziej" zaangażowani w życie duchowe, by to przyniosło owoce w postaci "ekologicznego nawrócenia" - powiedział abp Auza do zebranych w auli Wydziału Teologicznego UŚ.

 

Szczyt Klimatyczny w Katowicach trwa od 3 grudnia. Uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli różnych państw. Wśród nich są także działacze katoliccy oraz innych Kościołów i religii. W niedzielę spotkali się na wspólnej Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

48

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

rczerwik49 21:44:45 | 2018-12-09
Bardzo ładnie podczas tej Mszy Świętej zaśpiewał chór.Wierni mogli otrzymać także Brewiarz Ekologiczny w języku angielskim.Fragment hymnu z strony 78. Almighty Ruler,God of truth,Who guide and master all,The rays with which you gild the dawn With noonday heat now fall. O quench the fires of hatred,Lord,Of anger and of strife;Bring health to every mind and heart That peace may enter life.Most holy Father,grant our prayer Through Christ your only Son,That in your Spirit we may live And praise you ever one.

Oceń 1 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook