Kard. Müller o tym, jak katolicy powinni mówić o homoseksualizmie

Vatican Insider
(Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska)

Kard. Müller w rozmowie z Andreą Torniellim z "Vatican Insidera" mówił m.in. o kryzysie związanym z aferami pedofilskimi w Kościele. Odpowiedział na pytanie o związek problemu nadużyć z problemem homoseksualizmu duchowieństwa.

 

Hierarcha wyraził się wprost: - Nie możemy mówić o "homoseksualistach". Nie ma "homoseksualistów" jako kategorii. Są konkretne osoby, które mają pewne skłonności i istnieją pokusy. Nasze serce jest zranione przez grzech pierworodny i musimy pokonywać pokusy przy pomocy łaski, nowym życiem w Jezusie Chrystusie. Trzeba nazywać zawsze grzech grzechem i uznawać go za taki, aby nie popaść w zepsucie tych, którzy grzeszą i usprawiedliwiają sami siebie.

 

Kard. Müller odwołał się przy tym do tego, że "pedofilia i homoseksualizm są wyrażeniami zaczerpniętymi z psychologii, które pomagają Kościołowi w jego teologii moralnej".

 

Wskazał jednak, że nie należy redukować rzeczywistości ludzkiej do psychologii czy socjologii, ale patrzeć na to, czy każdy z nas działa "zgodnie z przykazaniami, według świętej woli Boga, czy też nie". Przykazania te zaś stosują się do wszystkich, nie tylko do homoseksualistów: "Oczywiste jest, że zgodnie z wolą Boga, wierni świeccy nie mogą utrzymywać relacji seksualnych poza małżeństwem, a w przypadku księdza - który zobowiązał się żyć w celibacie - nie może on mieć żadnych relacji seksualnych".

 

Wskazując również na problem nadużyć seksualnych wobec dzieci, kard. Müller powiedział, że przede wszystkim "musimy podnieść poziom moralny kleru".

 

- Sądzę, że papież chce podkreślić fakt, iż w nadużyciach seksualnych wobec małoletnich popełnionych przez kapłanów zawsze występuje nadużycie władzy naturalnej i duchowej kapłana. Jest on przedstawicielem Jezusa Dobrego Pasterza, dzieci i nastolatki ufają mu, a on sprawuje nad nimi ojcostwo. Wykorzystywanie seksualne zaczyna się od nadużycia władzy i sumienia - mówił kardynał.

 

- Sądzę, że to chciał powiedzieć Ojciec Święty. Jeśli ktoś jest zeświecczony w swoim sercu, to dla niego kategorie władzy, własnego interesu, luksusu, pieniędzy, przyjemności, stają się bożkami. Kapłan nie może być zeświecczony: nasz czas, nasze życie jest dla ludzi, dla ludu Bożego - podsumował.

 

Przeczytaj pełny tekst wywiadu Andrei Torniellego z kard. G. Müllerem >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.2

Liczba głosów:

60

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asdf12 13:49:59 | 2018-12-02
''Kard. Müller o tym, jak katolicy powinni mówić o homoseksualizmie?''
POWINNI MÓWIĆ< ŻE JEST TO ZBOCZENIE . ZGODNIE ZE SŁOWAMI NOWEGO TESTAMENTU
List do Rzymian1/21

21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę6 niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.
29 7 Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; 30 potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, 31 bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. 32 Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.

Oceń 20 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sven 11:54:18 | 2018-12-02
1 Kor 6, 9

...reszta to już tylko radosna ludzka twórczość teologów i "teolożek"

Oceń 13 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook