Kard. Müller o przyczynach kryzysu Kościoła w Holandii; to kraj, który źle zrozumiał Sobór Watykański II

(fot. youtube.com / BP KEP)

Holandia jest jednym z tych krajów, które zrozumiały Sobór Watykański II jako swoistą liberalizację czy sekularyzację Kościoła. W rzeczywistości jednak celem Soboru była pełniejsza chrystianizacja społeczeństwa - podkreślił kard. Gerhard Müller, mówiąc o przyczynach gwałtownej sekularyzacji Holandii.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary gościł w tym kraju w związku z konferencją upamiętniającą postać i nauczanie św. Pawła VI.

 

Odnosząc się do błędów popełnionych przez chrześcijan w Holandii, kard. Müller powiedział, że odpowiedzią na sekularyzację społeczeństwa nie może być sekularyzacja Kościoła. Znaczenie Kościoła nie wynika z jego reakcji na problemy społeczne czy ekologiczne. Są to kwestie drugorzędne. Podstawowym i najważniejszym zadaniem Kościoła jest prowadzenie ludzi do Boga. W ten sposób wnosi on swój wkład w rozwój społeczeństwa. Kościoła Jezusa Chrystusa, opartego na sakramentach, nie można przemienić w organizację społeczną - podkreślił niemiecki kardynał i teolog.

 

Wspomniał on również o zamęcie w kwestiach doktrynalnych. Wyraził ubolewanie, że ci, którzy poprawiali czy wręcz wypaczali nauczanie Kościoła nie zostali zdyscyplinowani. Podczas gdy tym, którzy zachowali wierność Słowu Bożemu zarzucono faryzeizm i surowość.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.29

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 06:28:36 | 2018-11-28
Kościół w Holandii zawiódł na całej linii więc nie ma się co dziwić, że wierni odstępują od Kościoła. Raport opublikowany przez NRC Handelsblad wskazał, że ofiarami księży padło od 10 do 20 tys. dzieci, a 20 spośród 39 holenderskich biskupów tuszowało przypadki seksualnego molestowania nieletnich przez duchownych. Kilku biskupów zostało też oskarżonych o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Czy w tej sytuacji można się dziwić, że jest tak jak jest?

Oceń 8 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook