Kontrowersyjna decyzja w Irlandii. Księżom oskarżonym o pedofilię odmówi się publicznego pogrzebu

(fot. Tono Balaguer / shuttestock.com)

Księża, którzy zmarli będąc oskarżonymi o nadużycia seksualne, nie będą mogli mieć publicznego katolickiego pogrzebu. Taką decyzję powzięła Narodowa Rada Ochrony Dzieci w Kościele Katolickim (NBSCCCI) - organ powołany w Irlandii na rzecz obrony ofiar duchownych-pedofilów.

 

Rada opublikowała listę wytycznych dla władz Kościoła, w której precyzuje na czym miałyby polegać "ciche pogrzeby" księży, którzy przed śmiercią byli oskarżeni o niedopuszczalne czyny. Jednak już wcześniej kilka diecezji w Irlandii samodzielnie przyjęło nawet bardziej restrykcyjne prawa.

 

Pogrzeby mają odbywać się w kaplicach prywatnych, nie zostanie opublikowany żaden nekrolog, zaś do zmarłego będzie się zwracać imieniem sprzed wejścia w stan kapłański. Zmarłemu odmówi się także pochowania w sutannie. Msza nie będzie koncelebrowana, zaś księża, którzy pojawią się na pogrzebie, powinni być ubrani "po cywilnemu".

 

"Kościół pierwszy powinien rozliczyć się z pedofilii" >>

 

Niektórzy irlandzcy księża, którzy są zrzeszeni w ACP (Stowarzyszenie Księży Katolickich), będącym nieformalnym ciałem doradczym, są zbulwersowani tą decyzją. Ich zdaniem decyzja Rady jest zbyt radykalna i uderza w księży, którym nie udowodniono winy, a także ich bliskich zmarłych.

 

"Sam znam księdza, który od 40 lat mierzy się z niesłusznymi oskarżeniami" - mówi ks. Tim Hazelwood, który 10 lat temu również był fałszywie oskarżony. W 2016 roku osoba, która go oskarżyła, przyznała się do kłamstwa.

 

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>

 

"Nawet członkowie gangów czy skazani mordercy mogą liczyć na katolicki pogrzeb, ale nie dotyczy to niektórych księży, których w Irlandii traktuje się jak trędowatych" - dodaje pytany przez "Belfast Telegraph".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.21

Liczba głosów:

75

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 15:04:39 | 2018-11-27
Dużo bardziej kontrowersyjne jest chowanie sprawców molestowania seksualnego dzieci w strojach duchownych jak to miało miejsce np. w wypadku abp. Józefa Wesołowskiego, któremu Watykan zapewnił nietykalność (paszport dyplomatyczny) i który nagle zmarł w nie do końca jasnych okolicznościach (nie przeprowadzono sekcji zwłok).  

A co powiedzieć o ofiarach intratnej afery adopcyjnej w Irlandii, w wyniku której Kościół zarabiał na adopcji zdrowych dzieci a kilkaset dzieci w wyniku selekcji kościelnej uznanych za nienadające się do adopcji zmarło niedożywionych i schorowanych w ośrodkach prowadzonych przez Kościół? Zostały one pochowane bezimiennie w masowych grobach. A co powiedzieć o azylach sisótr Magdalenek gdzie znęcano się nad pracującymi w nich kobietami? Jeśli dodać wyjątkową skalę ujawnionych przestępstw seksualnych wobec dzieci łatwo można zrozumieć obecny kryzys Kościoła w Irlandii.

Sprawcom nie można odmówić pochówku. Nie można jednak sprawców chować tak jak to wyglądało w wypadku abp. Wesołowskiego. 

Oceń 5 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pawelkostomloty 11:33:11 | 2018-11-27
Najpierw aborcja a teraz to. I kto dziś zaśpiewa 'Kocham Cię jak Irlandię'?

Oceń 13 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook