Droga krzyżowa w Auschwitz II - Birkenau

KAI / psd

Około dwóch tysięcy osób przeszło w niedzielę w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Nabożeństwo pasyjne, która odbyło się w tym miejscu po raz 32., upamiętnia pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice przeszli ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano Różaniec. Procesję pasyjną poprowadził ks. prałat Krzysztof Straub, dziekan dekanatu oświęcimskiego.

Halina Tyrna, mieszkanka Brzezinki, przyznaje, że modlitwa w miejscu kaźni setek tysięcy ludzi ma szczególne znacznie. „Tu oddajemy hołd tym pomordowanym ofiarom. Staramy się podtrzymać tradycję uczestnictwa w tej modlitwie. Ludzie mobilizują się i przyjeżdżają z różnych stron Polski, mimo przenikliwego zimna, tak jak dziś” – mówi parafianka.

O. Florian Szczęch OFM, były proboszcz parafia Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach zwraca uwagę, że to niezwykle ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności. „Nie zawsze chyba doceniane i zauważane. Ostatnio w tej Drodze Krzyżowej bierze udział coraz więcej ludzi. To pozytywny znak” – mówi franciszkanin.

DEON.PL POLECA

Wierni zatrzymywali się przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu koncentracyjnego: m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, dyżurce SS-manów, bloku karnej kompanii lub obozie dla kobiet. Rozważając Mękę Chrystusa, odczytywano wspomnienia więźniów i fragmenty Pisma Świętego.

Rozważania Męki Pańskiej przygotowali działacze oświęcimskiego oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej. Inspiracją były myśli ks. Manfreda Deselaersa, niemieckiego kapłana pracującego od lat w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy.

Przy Stacji X, zlokalizowanej przy ruinach komór gazowych i krematoriów IV i V, modlono się m.in. tymi słowami: „Boże z szat odarty. Boże nędzarzy. Boże głodujących i krzywdzonych przyjmij do twego Królestwa tych, którzy na tej Golgocie XX wieku byli bici, głodni, nad miarę skrzywdzeni. Spraw, aby ich ofiara zaowocowała zwycięstwem prawdy i pokoju”.

Na koniec w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzezince sprawowana była Msza św. Uczestnicy Drogi Krzyżowej zostawili także zapalone znicze na torach kolejowych, którymi niegdyś wjeżdżały transporty więźniów przeznaczonych na śmierć. Lampki zapłonęły także na zgliszczach obozowych krematoriów.

Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się od ponad 30 lat, zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwo, zapoczątkowane przez miejscowych działaczy Klubu Inteligencji Katolickiej, upamiętnia pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. 7 Czerwca 1979 roku Papież modlił się przy tablicach upamiętniających śmierć pomordowanych w KL Auschwitz-Birkenau.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Droga krzyżowa w Auschwitz II - Birkenau
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.