Pierwszy taki w Polsce program prewencji wobec nadużyć seksualnych

(fot. 271 EAK MOTO/shutterstock.com)

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi rozpoczęło się szkolenie dotyczące przygotowania programu prewencji wobec wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Jest to pierwsze w Polsce szkolenie na szczeblu metropolitalnym, stąd uczestniczą w nim przedstawiciele z Archidiecezji Łódzkiej oraz Diecezji Łowickiej.

 

- Przedmiotem dzisiejszego szkolenia jest informacja i warsztaty na temat: jak tworzyć system prewencji w jednostkach kościelnych tj. w diecezji, jak również w różnych dziełach, które prowadzi diecezja czy zakony. - mówi o. Adam Żak - koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. - Dyskusja na ten temat jest niezwykle potrzebna, bo służy ona zmianie świadomości wielu oraz ochronie dzieci nie tylko w Kościele, ale i całym społeczeństwie. - dodaje.

 

Na dzisiejszym szkoleniu, które prowadzi o. Adam Żak obecna jest także Ewa Kusz krakowski psycholog, seksuolog i terapeuta. W wykładzie psycholog podzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem oraz wskaże jak tworzyć system prewencji i jak działać, by rozpoznawać oznaki zagrożeń.

 

- Aby zapobiegać pewnym wydarzeniom trzeba mieć oczy i uszy otwarte i działać w sposób uczciwy i prawdomówny. Gdy tylko widzi się jakieś oznaki wykorzystywania, czy też inne oznaki, trzeba koniecznie działać. - tłumaczy o. Żak.

 

- Wszyscy w Kościele czytamy wezwanie do nawrócenia, które jest też wezwaniem do odpowiedzialności na tym polu, jakim jest praca z młodzieżą i dziećmi. - mówi abp Grzegorz Ryś. - Wydarzyło się zbyt wiele rzeczy, by nadal miało być tak, jak było do tej pory. Jedną rzeczą jest to, by zmierzyć się ze wszystkimi dotychczasowymi nadużyciami z naszej strony, a drugą równie ważną, a może ważniejszą jest to, by stworzyć rzeczywisty i konkretny system prewencji obejmujący szeroko pojętą rzeczywistość Kościoła. - dodaje metropolita łódzki.

 

Do udziału w szkolenie zaproszeni zostali dyrektorzy przedszkoli i szkół katolickich przewodniczący wydziałów duszpasterstwa młodzieży i ministrantów oraz ci, którzy na co dzień pracują z dziećmi, młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.71

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook