Rzym: rozpoczął się proces beatyfikacyjny byłego generała jezuitów o. Pedro Arrupe

(fot. jesuites.com)

W Rzymie został oficjalnie otwarty proces beatyfikacyjny byłego generała zakonu jezuitów, o. Pedro Arrupe. Poinformował o tym 14 listopada w liście do członków swego zakonu obecny generał o. Arturo Sosa.

 
Ojciec Pedro Arrupe był 28. generalnym przełożonym Towarzystwa Jezusowego założonego w XVI wieku przez św. Ignacego Loyolę. Urodził się 14 listopada 1907 r. w Kraju Basków. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1927 r. po czterech latach studiów medycznych na uniwersytecie w Madrycie. Studiował w czasie formacji zakonnej w Hiszpanii, Belgii oraz Holandii. Po święceniach kapłańskich w 1936 został wysłany do USA. Chciał być misjonarzem, ale jego przełożeni kierowali go w stronę studiów z dziedziny etyki.

 

Czytaj też: Arturo Sosa SJ: do tej powołani są jezuici »

 

W 1938 roku jednak jego marzenia się zrealizowały. Został wysłany na misje do Japonii. Dzięki swojej wiedzy teologicznej i umiejętnościom udało mu się odnaleźć w całkowicie odmiennych warunkach kulturowych tego kraju. Po kilku latach owocnego w wiele nawróceń działania została mu powierzona misja magistra nowicjatu w Hiroszimie.

 

6 sierpnia 1945 roku wraz z nowicjuszami przeżył wybuch bomby atomowej. Mając doświadczenie medyczne, jako jeden z pierwszych pośpieszył z pomocą ofiarom. Zamienił dom w szpital polowy i niestrudzenie całymi dniami zajmował się tymi, którzy przetrwali.

 

Czytaj też: Jezuici cudem przeżyli wybuch bomby atomowej »

 

22 maja 1968 r. wybrano go na generała Towarzystwa Jezusowego. Odpowiadając na potrzeby świata, podejmował rozległą działalność na rzecz sprawiedliwości społecznej, odnowił ducha jezuickiego szkolnictwa i wprowadził Towarzystwo Jezusowe w posoborową odnowę Kościoła.

 

W sierpniu 1981 r. o. Arrupe uległ paraliżowi. Początkowo zakonem kierował wyznaczony przez Jana Pawła II komisarz o. Paolo Dezza. W 1983 r. dokonano wyboru nowego generała, którym został o. Peter-Hans Kolvenbach z Holandii.

 

Czytaj też: Jego słowa będą inspirowały następne pokolenia »

 

Ojciec Pedro Arrupe zmarł 5 lutego 1991 r. W 1995 r. na życzenie o. Kolvenbacha, trumnę ze zwłokami jego poprzednika przeniesiono do kościoła jezuitów Il Gesù w Rzymie, gdzie pochowany jest również św. Ignacy Loyola. W 2013 r. niedługo po swoim wyborze na stolicę piotrową przy grobie o. Arrupe modlił się papież Franciszek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?