Hiszpania: Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę

Hiszpania: Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę
Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę (fot. PAP / EPA/ESTEBAN COBO)
KAI / ad

Benedykt XVI przybył 6 listopada do Santiago de Compostela, rozpoczynając tym samym dwudniową podróż apostolską do Hiszpanii. Papieski samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku Lavacolla. Ojciec Święty odwiedza dzisiaj sanktuarium św. Jakuba z okazji Świętego Roku Kompostelańskiego a jutro w Barcelonie poświęci kościół Świętej Rodziny, zaprojektowany przez sługę Bożego Antoniego Gaudiego. Z okazji papieskiej wizyty do sanktuarium św. Jakuba przybyło ok. 200 tys. pielgrzymów.

"My, Hiszpanie, jesteśmy wdzięczni Waszej Świątobliwości za jego miłość do Hiszpanii, okazywaną przy tak wielu okazjach" – powiedział książę Asturii Filip, witając na lotnisku Ojca Świętego. Zwrócił uwagę, że papież ten w ciągu pierwszych pięciu lat swego pontyfikatu już po raz drugi odwiedza Hiszpanię, a w sierpniu przyszłego roku przybędzie tam ponownie, aby w Madrycie przewodniczyć obchodom Światowego Dnia Młodzieży.

„Wiemy o Twoich planach poznania cudownego miasta Santiago de Compostela, aby modlić się przed grobem Apostoła. Miasta, które czeka na Ciebie z otwartymi ramionami, jak to już było przy dwóch niezapomnianych okazjach z Twoim poprzednikiem, Jego Świątobliwością Janem Pawłem II, który pozostawił nam głęboki ślad w postaci swego przesłania i miłości” – mówił dalej następca tronu hiszpańskiego.

Przypomniał, że od tamtych wydarzeń znacznie wzrosła liczba pielgrzymów i wędrowców przybywających do Composteli z Hiszpanii, reszty Europy, z Ameryki Łacińskiej i w coraz większym stopniu z całego świata, „urzeczywistniając w ten sposób powszechny wymiar tej Drogi św. Jakuba”. Książę zaznaczył, że w maju br. on sam wraz z małżonką-księżną przemierzyli ponownie jeden ze szlaków „tej cudownej wędrówki duchowej i kulturalnej”.

DEON.PL POLECA

Wasza Świątobliwość, przybywasz jako pielgrzym, aby przekazać nam orędzie wiary, pokoju i nadziei” – powiedział następca tronu. Dodał, że w ten sposób papież włączył się do wielkiej rzeszy młodych, dorosłych i osób w podeszłym wieku, którzy wędrują tysiącletnim szlakiem, aby w tym Roku Świętym przybyć do wspaniałej katedry w Santiago – „klejnotu architektonicznego w stylu romańskim, który przygotowuje się z dumą do obchodów swego siedemsetlecia w 2011 roku”.

Książę Filip zwrócił uwagę, że Droga Jakubowa była „pierwszym wspólnym projektem europejskim”, a „dalsze wzbogacanie tego szlaku dialogu i niewyczerpanego poznania jest cudownym podarkiem historii dla Hiszpanii i obywateli całego świata”.

Zauważył, że z Santiago Hiszpania przyczyniła się do szerzenia wartości w Europie. Również dziś pragnie ona „jako kraj nowoczesny, otwarty i demokratyczny, wypowiadać z Santiago swój głos pełen zaangażowania i solidarny z problemami i potrzebami licznych narodów i ludzi”.

Do ożywienia korzeni chrześcijańskich i budowania teraźniejszości i przyszłości na prawdzie, wolności i sprawiedliwości wezwał Hiszpanię i Europę Benedykt XVI w przemówieniu powitalnym. Zwrócił uwagę na znaczenie pielgrzymowania w życiu człowieka i Kościoła. Podkreślił, że Kościół towarzyszy człowiekowi, który „gorąco pragnie osiągnąć pełnię własnego istnienia” i sam „kroczy własną drogą wewnętrzną, tą, która prowadzi go przez wiarę, nadzieję i miłość do ukazywania sobą Chrystusa światu”. „Takie jest jego posłannictwo i taka jest jego droga” – powiedział papież i dodał: „Dlatego ja także wyruszyłem w drogę, aby utwierdzać w wierze swych braci”.

Ojciec Święty przypomniał, że celem jego pielgrzymki jest udział w Świętym Roku Kompostelańskim. Zaznaczył, że pielgrzymujący do grobu św. Jakuba „tworzyli drogę kultury, modlitwy, miłosierdzia i nawrócenia, która przybierała konkretny kształt w kościołach i szpitalach, w schroniskach, mostach i klasztorach”. „W ten sposób Hiszpania i Europa rozwijały oblicze duchowe, naznaczone w niezatarty sposób przez Ewangelię” – podkreślił Benedykt XVI.

Nawiązując do swej wizyty w Barcelonie, gdzie poświęci kościół Świętej Rodziny, powiedział, że udaje się tam, aby „ożywić wiarę jej gościnnych i dynamicznych mieszkańców”. „Wiarę, która była natchnieniem dla genialnego architekta Antoniego Gaudiego do wzniesienia w tym mieście, z zapałem i we współpracy z wieloma ludźmi, tego cudu, jakim jest kościół Świętej Rodziny” – powiedział papież.

Przypomniał wielkie dziedzictwo chrześcijańskie i duchowe Hiszpanii, która dała światu całą plejadę wielkich świętych, założycieli i poetów, takich jak Ignacy z Loyoli, Teresa od Dzieciątka Jezus, Jan od Krzyża, Franciszek Ksawery. Ponadto w kraju tym w XX wieku powstały liczne instytucje, grupy i wspólnoty życia chrześcijańskiego i inicjatywy apostolskie.

Papież z uznaniem podkreślił, że Hiszpania „pobudzana swym bogatym dziedzictwem wartości ludzkich i duchowych, próbuje jednocześnie iść naprzód wśród trudności i ofiarować swą solidarność wspólnocie międzynarodowej”.

Benedykt XVI zaznaczył, że jego wizyta w Santiago da Compostela i Barcelonie jest także okazją do „objęcia myślami wszystkich narodów Hiszpanii i Europy”. Nawiązując do słów sługi Bożego Jana Pawła II, który z Composteli apelował, aby Stary Kontynent ożywiał swe chrześcijańskie korzenie, papież wezwał Hiszpanię i Europę „do budowania swej teraźniejszości i planowania swej przyszłości, wychodząc od autentycznej prawdy o człowieku, od wolności, która szanuje tę prawdę i nigdy jej nie rani oraz od sprawiedliwości dla wszystkich, począwszy od najuboższych i bezbronnych”. „Hiszpanię i Europę zatroskane o potrzeby nie tylko materialne ludzi, lecz także o moralne i społeczne, duchowe i religijne, gdyż wszystkie one są prawdziwymi wymogami człowieka jedynego w swoim rodzaju. Tylko w ten sposób działa się skutecznie, całościowo i owocnie dla jego dobra” – powiedział Ojciec Święty. Na zakończenie pozdrowił wszystkich zebranych po galicyjsku, wyrażając swą wdzięczność za powitanie.

Po wyjściu z samolotu papieża powitał hiszpański następca tronu, książę Asturii, Filip i jego małżonka, Letycja. Orkiestra reprezentacyjna hiszpańskiej armii odegrała hymny Watykanu i Hiszpanii. Na lotnisku Biskupa Rzymu witała kilkusetosobowa grupa wiernych, wznosząc okrzyki: „Viva Papa!” W dłoniach trzymali flagi Watykanu, Hiszpanii i regionu Galicji. Po powitaniu papież rozmawiał z księciem Asturii Filipem i jego małżonką.

Po spotkaniu Ojciec Święty odjechał do katedry w Santiago de Compostela. W papamobile przejechał na Plac Niepokalanej (Plaza de la Inmaculada). Mimo mglistej i deszczowej pogody na całym 11-kilometrowym odcinku z lotniska do miasta Benedykta XVI witały różne grupy pielgrzymów z diecezji galicyjskich i z pozostałej Hiszpanii. Ludzie ustawiali się już kilka godzin wcześniej przy rondzie w dzielnicy Świętego Marka, przy pomniku Porta de Europa, kaplicy San Lazaro, parku Das Cancelas i przy Placu Hiszpańskim. Niektórzy podążali za Ojcem Świętym, który przemieszczał się bardzo powoli w papamobile.

Po wizycie w katedrze papież spożyje obiad w Pałacu Arcybiskupim w towarzystwie hiszpańskich kardynałów i członków Komitetu Wykonawczego Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej.

Głównym punktem pierwszego dnia pielgrzymki będzie Msza św., której Ojciec Święty będzie przewodniczył na placu Obradoiro przed katedrą z okazji Kompostelańskiego Roku Świętego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.