Kraków: Golgota Podgórska na stulecie niepodległości Polski

Kraków: Golgota Podgórska na stulecie niepodległości Polski
(Fot. Br. Albert Mocarski OFM | kalwaria.eu)
KAI / kk

Ojczyzna jest zadaniem, miejscem zaangażowania, odpowiedzialnością, a to zawsze kosztuje - mówił bp Damian Muskus w kościele św. Józefa na krakowskim Podgórzu podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. Hierarcha poświęcił plenerową Golgotę Podgórską oraz ogród rzeźb wybitnego polskiego rzeźbiarza prof. Wincentego Kućmy.

Golgota Podgórska została przygotowana jako pomnik wdzięczności za odzyskaną wiek temu niepodległość. W otoczeniu kościoła św. Józefa znalazły się rzeźby o tematyce religijnej i patriotycznej. "Kiedy patrzymy na rzeźby prof. Wincentego Kućmy, kiedy kontemplujemy wykuty w nich ból Męki i chwałę Zmartwychwstania, uświadamiamy sobie, że Dawcą naszej wolności jest sam Bóg" - mówił w homilii bp Muskus.

Podczas Mszy św. poprzedzającej poświęcenie ogrodu rzeźb hierarcha podkreślał, że przygotowania do obchodów stulecia odzyskania niepodległości odsłoniły to, co w Polakach najlepsze i w ostrym świetle pokazały też cechy, z którymi jako naród się borykamy. Mówił o różnorakich inicjatywach upamiętniających "narodowych bohaterów, ich walkę o zrzucenie kajdan niewoli, przelaną krew, która stała się zaczynem wolności". Dodał jednak, że uwidoczniła się "skłonność do działań powierzchownych, impulsywność, nieumiejętność dialogu, skrajne emocje i brak woli zjednoczenia się mimo podziałów i różnic".

Hierarcha zaznaczył, że obchody nie mogą stać się zmarnowaną szansą na narodowy rachunek sumienia i namysł nad tym, co w praktyce, nie od święta, oznaczają dla nas takie pojęcia jak polskość, niepodległość, wolność.

DEON.PL POLECA

Podkreślał, że wolność została dla nas "wycierpiana na drzewie krzyża". "Nasze zaangażowanie, współpraca z Jezusem jest więc w istocie pójściem za Nim drogą Krzyża. Bez tego nie ma prawdziwej wolności, a jedynie jej namiastki" - nauczał. Jak zaznaczył, na drogę Krzyża wnosimy "to, z czym po ludzku nie umiemy sobie poradzić, z wiarą, że Boska interwencja uleczy to, co w naszych dziejach bolesne i zdawałoby się - nierozwiązywalne".

Przypomniał również wezwanie Jana Pawła II: "Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała", tłumacząc, że papieski apel o budowanie Polski, która kosztuje, przypomina, że ojczyzna jest "zadaniem, miejscem zaangażowania, odpowiedzialnością". "A to zawsze kosztuje, bo wiąże się z umieraniem egoizmu, rugowaniem partykularnych interesów różnych grup wpływów, wysiłkiem podejmowanego dialogu, codzienną troską o ludzką godność i więzy ze wspólnotą" - zaznaczył kaznodzieja i dodał, że ojczyzna to miłość do tych, z którymi dzielimy język, tradycje, kulturę, ale i do tych, którzy się różnią.

"Ojczyzna jest zadaniem, a nie polem nieustającej, często bezsensownej i wyniszczającej walki. Ojczyzna jest odpowiedzialnością, a nie bezrefleksyjnym korzystaniem z daru wolności. Ojczyzna potrzebuje naszego zaangażowania, trudu pracy, ofiary, a nie bierności, wyrywania sobie najlepszych kąsków i szukania przywilejów" - podsumował krakowski biskup pomocniczy.

Rzeźby, które tworzą stacje podgórskiej Golgoty, to miniatury figur, które prof. Wincenty Kućma wykonał przed laty do Pasierbca koło Limanowej. Powyżej Drogi Krzyżowej znalazł się ogród rzeźb. "Układają się one w opowieść o wierze, historii i patriotyzmie i są świadectwem wielkiej miłości ich autora do Boga i do Ojczyzny" - wyjaśnia proboszcz parafii św. Józefa ks. Antoni Bednarz. Znajdują się tu m.in. "Brama Dobrego Pasterza", "Kopernik", "Anioł Stróż Polski", "Ocalony" i "Bohaterom Niepodległej 1914-1989". W otoczeniu kościoła na Podgórzu i na jego elewacji znalazło się ok. 30 dzieł prof. Kućmy, które są wtopione w naturalny krajobraz skał przy świątyni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Golgota Podgórska na stulecie niepodległości Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.