Episkopat Polski: niech 11 listopada o godz. 12.00 zabiją w kościołach dzwony

(fot. episkopat.pl)

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest historycznym wydarzeniem, dlatego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z prośbą, by jeśli to możliwe, 11 listopada o godz. 12.00 w kościołach zabiły dzwony - poinformował PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Rzecznik KEP podkreślił, że dzwony towarzyszą ważnym wydarzeniom w historii naszej ojczyzny, takim na przykład był wybór kard. Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II. "Bicie dzwonów oznacza doniosłość chwili. Niech tak będzie również w dniu, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Dźwięk dzwonów niech będzie wezwaniem do modlitwy w intencji tych, którzy oddali życie za ojczyznę oraz znakiem wdzięczności Bogu i ludziom za wolność i niepodległość Polski" - powiedział.

 

Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że wiara katolicka scalała rodaków podzielonych przez granice zaborów, przez co gwarantowała narodowi przetrwanie. Kształtowali go oddani biskupi i kapłani polscy - tak walcząc w czasie powstań, jak i prowadząc pracę organiczną u podstaw pośród najuboższych ludzi. "Wśród ludzi Kościoła, którzy przyczynili się w ogromnej mierze do podtrzymywania ducha polskości w narodzie byli m.in. św. Brat Albert Chmielowski, św. o. Rafał Kalinowski, bł. bp Józef Sebastian Pelczar, bł. o. Honorat Koźmiński, św. s. Urszula Ledóchowska, bł. Edmund Bojanowski, bł. ks. Ignacy Kłopotowski i wielu innych" - przypomniał rzecznik KEP.

 

Podkreślił także, iż Stolica Apostolska była jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość Polski. Stało się to 7 marca 1919 r.

 

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że duchowni Kościoła katolickiego ponosili śmierć męczeńską za ojczyznę. Zwrócił również uwagę na rolę Jasnej Góry, która zawsze była ostoją polskości. "To właśnie przed obliczem Matki Bożej w jasnogórskim sanktuarium Polacy odnajdywali umocnienie w czasach zaborów. To tu opłakiwali poległych w powstaniach i modlili się za ich dusze. Maryi jako Królowej Polski zawierzali losy ojczyzny i prosili ją o wsparcie w niepodległościowych dążeniach" - powiedział rzecznik KEP.

 

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski stanowią: przewodniczący abp Stanisław Gądecki , zastępca przewodniczącego abp Marek Jędraszewski sekretarz generalny bp Artur Miziński.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

zykes 11:43:18 | 2018-11-11
Dopiero co Pan Żyłka piał peany na rzecz księdza, co to nikogo nie skreślał i był z hipisami oraz narkomanami, a tu jednak okazuje się, że są tacy niedotykalni których skreślić należy i od których należy się trzymać z daleka.

Otwartość, dialogowanie, skreślanie trzeba najwyraźniej rozumieć dialektycznie.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook