Biskup Czaja krytycznie o skostniałym funkcjonowaniu Sekretariatu KEP

(fot. youtube.com)

Opolski biskup powiedział o konieczności udrożnienia funkcjonowania Sekretariatu KEP oraz o błędach popełnianych przez Kościół.

 

Bp Andrzej Czaja podczas konferencji naukowej "Nowa Pięćdziesiątnica w Kościele w Polsce?" na UKSW wygłosił referat zatytułowany "Charyzmat pasterski i jego realizacja".

 

W trakcie spotkania powiedział, że Kościół musi się zmierzyć ze swoimi własnymi skostniałymi strukturami. 

 

Ważną pomocą w pełnieniu posługi pasterskiej są różne gremia doradcze, słuchanie ich głosu. Mam na myśli różne rady, komisje, synody. Nie można nawet z najbardziej uznanych modeli duszpasterskich czynić normy tego, czego dokonywać Duch chce w danym czasie. Potrzeba więc wiele pokory i roztropności, a jednocześnie wiary w moc otrzymanej łaski, w moc naszej wiary, całej wspólnoty Kościoła. Dodam, że wielkim wyzwaniem w realizowaniu dziś charyzmatu pasterskiego w moim przekonaniu jest ciągłe udrażnianie nieco przestarzałych struktur, które mogą spowalniać to, co należałoby zrobić zaraz. Cierpliwość z jednej strony, ale wiemy, że gdyby udało nam się udrożnić funkcjonowanie, powiem otwarcie, Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, gdybyśmy w porę wydawali jakieś pozytywne słowo na temat bieżących wydarzeń komentowanych w mediach, nie wchodząc w polemikę, ale mówiąc pozytywnie, co na to Kościół, uniknęlibyśmy wielu nieporozumień, a przede wszystkim takiego wrażenia, że ciągle jesteśmy w tyle, potem musimy wiele rzeczy wyjaśniać. Udrażnianie nie jest łatwe, bo wiąże się z przełamywaniem pewnych mentalnych skostnień.

 

- powiedział przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP, dodając również, że innym wyzwaniem jest uczenie się kultury dialogu i komunikowania się z ludem.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.25

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook