Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji wyda opinię na temat portalu "zwiedzeni.pl"

(fot. zwiedzeni.pl / youtube.com / Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl)

Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji podjął decyzję o przeanalizowaniu i wydaniu opinii na temat kontrowersyjnej działalności portalu "zwiedzeni.pl", którego twórcy opublikowali głośny film oskarżający Marcina Zielińskiego.


Decyzja o przyjrzeniu się aktywności "zwiedzonych", w tym oskarżeniom pod adresem znanego charyzmatyka, zapadła w czasie jesiennego spotkania Zespołu KEP, które odbyło się 5 listopada w Laskach.


Spotkanie zorganizowano w domu rekolekcyjnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Rozpoczęło się ono obradami Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przedstawił relację z Synodu Biskupów i podzielił się spostrzeżeniami na temat towarzyszenia młodym w obecnym czasie.

 

Adam Szustak OP odpowiada na film oskarżający Marcina Zielińskiego>>


W dalszej części obrad, Zespół podjął decyzję o udzieleniu poparcia dla inicjatywy nadania Jose H. Prado Floresowi doktoratu Honoris Causa KUL. Ks. Artur Godnarski przedstawił obszerną relację z zakończonego w październiku III modułu III Edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów (OSE), który odbył się w Krakowie. Przedyskutowano też szeroko sposób rekrutacji kandydatów na kolejną edycję OSE oraz za namową abpa Rino Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Rozmawiano też o możliwości otwarcia się z ofertą OSE na inne kraje. Podjęto także decyzję, o przeniesieniu OSE z Krakowa do Porszewic w diecezji łódzkiej.


Podczas spotkania omówiono szczegółowy plan ogólnopolskich rekolekcji dla księży, które w Łodzi poprowadzi Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w dniach 23-26 kwietnia 2019 r. oraz międzyzakonnych rekolekcji dla sióstr w Laskach k. Warszawy. To spotkanie odbędzie się w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2020 r. Szczegóły i zapisy będą dostępne niebawem na stronie www.nowaewangelizacja.org.

 

"Na każdego można zrobić taki film". Remigiusz Recław SJ o Marcinie Zielińskim>>


Ważnym momentem obrad było sprawozdanie grupy roboczej nt prac przygotowawczych do V Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który będzie miał miejsce w Gnieźnie w dniach 24-27 października 2019 r.


Kongres będzie odbywał się w dotychczasowym kluczu: rekolekcje - ewangelizacja. Tematem V Kongresu będzie rodzina w kontekście papieskiej adhortacji Amoris laetitia. Oprócz rekolekcji i konferencji przewidziane są różnego rodzaju warsztaty oraz piknik ewangelizacyjny dla rodzin.


W wyniku narastającej w ostatnim czasie popularności serwisu "zwiedzeni.pl", którego twórcy posuwają się do opiniowania wielu środowisk związanych z nową ewangelizacją, została w ramach Zespołu KEP ds. NE powołana grupa robocza do przeanalizowania treści serwisu oraz sporządzenia opinii nt. wiarygodności publikowanych w nim materiałów.


Posiedzenie Zespołu zakończyło się omówieniem możliwości zorganizowania w roku 2019 Polonijnych Kongresów Nowej Ewangelizacji w USA i Kanadzie. Następne spotkanie planowane jest na luty 2019 r. w Łodzi.


Po obradach Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji rozpoczęło się spotkanie z przedstawicielami środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski, podczas którego abp Grzegorz Ryś, podzielił się z uczestnikami doświadczeniem Synodu Biskupów, a ks. Artur Godnarski zaprosił do wzięcia udziału w IV edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów. Zbigniew Słup omówił przygotowania do V Kongresu Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie.


Najważniejszym momentem było wystąpienie Andrzeja Sionka, inicjatora powołania Ogólnopolskiego Forum Współpracy wspólnot z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Inicjatorzy podkreślają, że nie będzie to struktura, a przestrzeń służąca wymianie doświadczeń. Na koordynatora Forum został powołany o. Jacek Dubel CSsR.


Przez ostatnie cztery lata mieliśmy dobry czas dla wspólnot. Teraz przeżywamy doświadczenie krzyża, gdzie musimy zmierzyć się z nieufnością ze strony niektórych środowisk w Kościele - powiedział abp Ryś podsumowując spotkanie. - Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, to Kościół w Polsce będzie szedł równolegle z Kościołem powszechnym, czy też obok, żyjąc wszystkim, tylko nie tym, czym żyje Kościół - stwierdził metropolita łódzki.


Zdaniem abp Rysia szansą staje się stworzone przez Franciszka dla budowania relacji, a nie tworzenia struktur dla struktur. - W tę szansę wpisuje się też nasze Forum Współpracy - wskazał przewodniczący zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.59

Liczba głosów:

69

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

GrzesiekQ 12:11:57 | 2018-11-08
W zasadzie to komisja ds. Nowej Ewangelizacji zajmnie się zarzutami z filmu pod jej adresem na przykładzie Marcina Zielińskiego. On może się pogubić i nie znać na teologii. Większa odpowiedzialność leży na tych co klepią go po plecach. Biskup Czaja przyznał, że błędy teologiczne są. Czyli przyznał, że nikt nie kontroluje tego co głoszą "katoliccy" głosiciele i świeccy radzcie sobie sami w tej kwestii.

Trochę słabo, że będą bronić się we własnej sprawie, ale ciekaw jestem tego co "wypracują". Spodziewam się odwracania kota ogonem, ale zawsze to będzie jakiś konkret i będzie można się do tego odnieść. Bardzo dobrze.

Oceń 31 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 21:36:37 | 2018-11-07
Stara taktyka: Złodziej woła: łapcie złodzieja.

Oceń 15 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zykes 20:53:35 | 2018-11-07
No, no - kogoś ostro zabolało.
Otwartersi, co to nikogo nie skreślają, nie spoczną, dopóki jakieś ślady innych punktów widzenia będą występować.

A reakcja na materiał zwiedzeni.pl sprawia wrażenie nieproporcjonalnie histerycznej. w stosunku do jego siły rażenia. Zupełnie jakby MZ był kochankiem kogoś wpływowego w hierarchii kościelnej i się swojemu Sugar Daddy na atak pożalił, a ów ktoś uruchomił środki całkowicie nieporporcjonalne do wyrządzonej kochankowi krzywdy.

Coś tu ostro ukrytymi motywami śmierdzi.

Oceń 74 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook