Bp Janocha: Kościół, jaki wyłania się z tej strony jest dokładnie takim, jaki wyśmiewają go jego przeciwnicy

(fot. episkopat.pl)

"Sytuacja jest alarmująca, ponieważ Kościół, jaki wyłania się z tej strony jest dokładnie takim, jaki wyśmiewają go jego przeciwnicy" - ocenił warszawski biskup pomocniczy w wypowiedzi po obradach Rady KEP ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. 

 

Podczas obrad, które odbyły się w Warszawie mówiono o potrzebie kształcenia przyszłych duchownych pod kątem wrażliwości kulturowej, artystycznej i estetycznej. "Mówiliśmy dużo o tragicznym stanie wnętrz niektórych kościołów, o kiczu w naszej ikonosferze, począwszy od świętych obrazków, poprzez otoczenie kościoła, plakaty, okładki naszych książek aż po bilbordy" - powiedział bp Janocha. 

 

Kongres Kultury

 

Omawiano także ideę planowanego Kongresu Kultury z szerokim udziałem twórców i badaczy - niezależnie od ich politycznych sympatii. Trwają prace nad szczegółową koncepcją wydarzenia, które miałoby się odbyć w przyszłym roku. Kongres ma wyrażać opinie różnych ludzi i środowisk związanych z szeroko pojętą kulturą i sztuką: architekturą, plastyką, filmem, muzyką teatrem i nauką o kulturze.

 

"W naszym zatomizowanym społeczeństwie Kongres mógłby pełnić rolę pojednawczą, rolę mostu" - powiedział KAI bp Michał Janocha, przewodniczący Rady. "Brakuje nam w kraju takiej płaszczyzny spotkania i dyskusji, a obecna polaryzacja polityczna skutecznie uniemożliwia tego typu debaty" - dodał.

 

Kicz w kościołach


"Sytuacja jest alarmująca, ponieważ Kościół, jaki wyłania się z tej strony jest dokładnie takim, jaki wyśmiewają go jego przeciwnicy" - ocenił warszawski biskup pomocniczy. Poinformował, że Rada zamierza opracować tekst poświęcony tej problematyce. Będzie on przedstawiony do dyskusji na dwóch kolejnych zebraniach Episkopatu.

Rada KEP ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego składa się z dwóch sekcji: ds. relacji Kościoła do kultury współczesnej oraz sekcji ds. dziedzictwa kulturowego.

 

Polecamy ten tekst: 5 przykładów największego KICZU sakralnego »

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?