Twórca "Kleru": wpływowy biskup rozpoznał siebie w jednej z postaci

Karol Wilczyński
(fot. Bartosz Mrozowski / KLER)

- Miał rozpoznać w tej postaci siebie i nawet dodać, że wie, kto go "zdemaskował" - przyznaje współtwórca scenariusza filmu "Kler", Wojciech Rzehak.

 

W wywiadzie z DEON.pl, Wojciech Rzehak wyjawił kulisy powstawania filmu oraz to, jak wyglądały prace nad scenariuszem i tworzeniem głównych postaci.

 

Pełny tekst wywiadu znajdziesz tutaj >>

 

Jak mówi: "Na pewnym etapie pracy nad scenariuszem napisaliśmy z Wojtkiem biografie głównych bohaterów na podstawie przeprowadzonych w archiwach badań, rozmów z byłymi księżmi itd. Niewiele z tych biografii ostało się w filmie, ale chcieliśmy wiedzieć, jakie było dzieciństwo danego księdza, jego młodość… Zrozumieć, dlaczego zachował się on tak, a nie inaczej. Wejść głębiej w ich psychikę i spróbować postawić się w ich sytuacji. Mam nadzieję, że widz myślący odbierze każdą z tych trzech głównych postaci jako człowieka z krwi i kości. Który podejmuje pewne wybory i płaci za nie pewną cenę. Poświęciliśmy bardzo dużo czasu na analizę motywacji psychologicznych postaci granych przez Arka Jakubika, Roberta Więckiewicza i Jacka Braciaka".

 

Rzehak przyznał jednocześnie, że film jest karykaturą. "W karykaturze są elementy prawdy. Akurat w przypadku tej postaci polega ona na nagromadzeniu pewnych cech, w tym przypadku bardzo negatywnych".

 

Scenarzysta stwierdził jednocześnie, że "podobno jeden z wpływowych biskupów miał rozpoznać w tej postaci siebie i nawet dodać, że wie, kto go "zdemaskował". Ja mogę powiedzieć, że nie miałem jednego pierwowzoru, pisząc tę postać, ani żadnej innej. Niektórzy doszukują się jednak tych pierwowzorów, ostatnio Jacek Międlar".

 

Oprócz życia oraz świadectw zbieranych w różnych źródłach (archiwach, wywiadach itp.) Rzehak inspirował się również literaturą: "Oprócz tych z życia samego była oczywiście literatura, czyli "Krótka rozprawa między trzema osobami" Mikołaja Reja - też utwór antyklerykalny, ale nie antykatolicki. Komentatorzy przywołują również "Monachomachię" księdza biskupa Ignacego Krasickiego, który rzeczywiście podejmuje podobne kwestie co my, choćby obżarstwo, opilstwo czy lenistwo intelektualne kleru".

 

* * *

 

Wojciech Rzehak - scenarzysta, współautor scenariusza filmu "Kler".

 

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

71

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kotek 18:11:41 | 2018-11-04
wstyd mi za niektórych biskupów. Jeśli ukrywali przestępców powinni zrezygnować i nie wystawiać kościół na ośmieszenie.

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 18:01:28 | 2018-11-04
Na siłę i Deon próbuje nas przekonać jaki to wartościowy i piękny film, warty obejrzenia. A ten "wpływowy" biskup to kto? Podejrzewam, że to ten ulubieniec GW, bpP., lub pb R, lub bp P, no może jeszcze bp Cz? To ci, ktorzy tak mają wiele do powiedzienia o tym co dobre dla Polski, Kościoła itp., oni wiedzą najlepiej i biada im się sprzeciwiać. Pogratulować. Oni wiedzą która partia jest najlepsza, która najgorsza, ktore poglądy są dobre a ktore zle, itp. Oni mają odpowiedź na każdą sytuację, od  pogody poczynając na ekologii kończąc. Gratuluję mądrości i odwagi. 

Oceń 48 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maqom 16:36:00 | 2018-11-04
to strach wejść do wody jak tam wpywowy biskup będzie wpływał ;)

Oceń 10 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook