Jasnogórskie obchody stulecia odzyskania niepodległości

(fot. Jarek B/flickr.com)

Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpocznie świętowanie setnych urodzin Niepodległej.

 
4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i załopotała tu biało-czerwona flaga. Jasna Góra, jako pierwsza, stała się zatem "skrawkiem" wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada. Główne obchody odbędą się 4 listopada.
 

- Dla nas to wielka radość, że to dziękczynienie za odzyskanie niepodległości tak mocno wybrzmi na Jasnej Górze, jakby w przede dniu tych wielkich uroczystości narodowych, które będą miały miejsce 11 listopada - powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

 

Zauważył, że 4 listopada to ważna data dla klasztoru, bo to właśnie wtedy polskie wojsko przejęło wartę przy bramach Jasnej Góry i "mogliśmy zawiesić flagę biało-czerwoną na wieży jasnogórskiej i ogłosić uroczyście, że to miejsce jest skwarkiem Niepodległej". - To dla nas jest czas wielkiego dziękczynienia i naszej modlitwy za Ojczyznę. Ten wymiar duchowy jest bardzo ważny, byśmy pamiętali, że niepodległość Polski to przede wszystkim wolność serc naszych, które w jedności z Chrystusem otrzymują prawdziwy blask, prawdziwą niepodległość - podkreślił jasnogórski przeor.

 

Główne uroczystości rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent Andrzej Duda, zainauguruje w niedzielę 4 listopada dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

 

Dzieci i młodzież złożą w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające "100 życzeń na 100 lat Niepodległej". Potem odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. W 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się "patriotyczny piknik". Z placu im. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne "maciejówki".

 

Plac jasnogórski w symboliczny sposób "opasany" zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła znów "załopotać" z wieży.

 

Na błoniach rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni i odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r. przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną.

 

Potem zapłonie "ogień wolności", pokazany zostanie sprzęt wojskowy i strażacki, nie zabraknie "grochówki" i radosnego śpiewu przy wtórze orkiestr dętych.

 

Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni m.in. oratorium "Soli Deo Per Mariam" o Stefanie Kardynale Wyszyńskim.

 

Jasna Góra zwana często "Górą Zwycięstwa", jako miejsce "podnoszenia się człowieka nawet z największego upadku" pokazana zostanie w telewizyjnym programie "Ocaleni", który przygotowany zostanie specjalnie na 4 listopada.

 

Spektakularnym wydarzeniem tego dnia, 4 listopada, będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie także w narodowych barwach.

 

Setne urodziny Niepodległej świętowane w Narodowym Sanktuarium zakończy wielka modlitwa Polaków Apel Jasnogórski. Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem "Pieśń o Ojczyźnie" wystąpi zespół Śląsk.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook