ONZ: apel Watykanu o wolność religijną

Odpowiedzią na niedzielny atak na chrześcijan w Bagdadzie powinno być zagwarantowanie wszystkim ludziom pełnego poszanowania praw człowieka. Gwarancji prawa do życia, wolności myśli, sumienia i wyznania oczekujemy od rządów wszystkich państw – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum zgromadzenia ogólnego ONZ. Abp Francis Chullikatt zabrał głos w czasie debaty na temat działalności oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.


Watykański dyplomata nawiązał do masakry chrześcijan w Bagdadzie, która dla niego była osobistym wstrząsem. Przez ostatnie cztery lata pełnił bowiem w tym kraju funkcję nuncjusza i dlatego znał osobiście wiele ofiar niedzielnej tragedii. To, co przydarzyło się irackim syrokatolikom, przypomina o nietolerancji, dyskryminacji i przemocy, których doświadcza dziś wiele mniejszości religijnych, w tym również chrześcijanie – zauważył. Pochodzący z Indii dyplomata zaznaczył, że to rządy są odpowiedzialne za zagwarantowanie poszanowania praw człowieka, w tym wolności religijnej. Ta ostatnia obejmuje również swobodne głoszenie własnych przekonań oraz prawo do konwersji. Jeśli prawa te nie są respektowane, znaczy to, że państwo nie wypełnia swych powinności – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Abp Chullikatt zauważył, że do łamania praw człowieka dochodzi również na forum ONZ. Przykładem tego jest niedawny raport na temat edukacji, który narusza prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi wartościami. Stolica Apostolska przypomina, że prawa rodziców w tym względzie nie są jedynie postulatem, lecz są gwarantowane przez trzy międzynarodowe konwencje (praw dziecka, praw cywilnych i politycznych, praw społecznych, kulturalnych i gospodarczych). Abp Chullikat podkreślił, że państwo jest wtórne względem rodziny, a tworzenie podziałów między rodzicami i dziećmi krzywdzi przede wszystkim te ostatnie.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook