Abp Ryś o pielgrzymce ojców synodalnych: doświadczenie realnej bliskości, bycia razem jest nam potrzebne

(fot. archidiecezja łódzka / twitter)

Przedpołudnie 25 października minęło Ojcom Synodalnym na pielgrzymce ad Petri Sedem, czyli do grobu św. Piotra Apostoła. Do pokonania było ok. 6 km pieszo z Monte Mario do Bazyliki św. Piotra. Biskupi z Polski opowiadają czym jest pielgrzymowanie i jaki niesie ze sobą sens.


"Pielgrzymowanie uczy tego, że jesteśmy zawsze pielgrzymami w drodze. Pielgrzym to jest ktoś, kto ma cel wędrówki. Pielgrzymowanie jest też zawsze aktem pokutnym. A pokutujący człowiek doświadcza wolności. Z pielgrzymką łączy się też zawsze temat ubóstwa, zwłaszcza przy długich pielgrzymkach pieszych jak np. do Santiago de Compostela. Wtedy z uwagą wybiera się rzeczy, które ma się ze sobą zabrać. Zatem pielgrzymka uczy poprzestawania na tym co niezbędne" - powiedział abp Grzegorz Ryś.

 

"Synod, syn-hodos znaczy ‘wspólna droga’, tak więc przeżywamy na tym Synodzie wspólną drogę. Podczas wspólnej wędrówki skraca się dystans między ludźmi, a buduje wspólnota. Doświadczenie realnej bliskości, bycia razem jest nam potrzebne, jako dopełnienie tego ‘syn’ - idziemy razem" - stwierdził abp Ryś.

 

Biskupi odnieśli się również do intencji, które towarzyszyły im w czasie pielgrzymki. - Są to intencje uniwersalne, wpisane w cały Synod, a także w moją posługę biskupią. Pielgrzymka jest wyraźnym przykładem wspólnej drogi, na której nieraz trzeba się zatrzymać, aby dostrzec drugiego, a przede wszystkim drogi, którą idzie się razem" - powiedział bp Marek Solarczyk.

 

Biskupi przeszli części starej drogi Frankijskiej (via Francigena), która biegnie z Anglii, przez Francję, Italię aż do Rzymu, a dalej do Ziemi Świętej. - W czasie tej pielgrzymki przygotowane zostały trzy stacje, które ukazują biblijny sens pielgrzymowania. Nmiaatost moją intencją tej pielgrzymki była modlitwa za Kościół katolicki w Polsce, za wszystkie diecezje, o świętość kapłanów i o świętość ludu Bożego - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.65

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook