Oświadczenie Kurii Archidiecezji Warmińskiej w sprawie ks. Romana K.

(fot. shutterstock.com)

Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński skierował sprawę ks. Romana K. do Kongregacji Nauki Wiary - informuje w przesłanym KAI oświadczeniu rzecznik Kurii.

 
Tym samym ks. Roman K. został zawieszony w pełnieniu obowiązków duszpasterskich proboszcza do czasu rozstrzygnięcia kwestii przez Stolicę Apostolską. Zasada zero tolerancji dla nadużyć seksualnych jest dla nas priorytetem - czytamy w oświadczeniu.
 

Publikujemy Oświadczenie Kurii Archidiecezji Warmińskiej w sprawie ks. Romana K.

 

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi sprawy ks. Romana K. informujemy, że biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie wskazania Stolicy Apostolskiej i wytyczne Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński po rozeznaniu sytuacji, podjął decyzję o skierowaniu sprawy do Kongregacji Nauki Wiary, co wiąże się z jednoczesnym zawieszeniem ks. Romana K. w pełnieniu obowiązków duszpasterskich proboszcza do czasu rozstrzygnięcia kwestii przez Stolicę Apostolską, o co poprosił także ks. Roman K.

 

W 2003 roku Archidiecezja Warmińska postępowała zgodnie z obowiązującym wówczas prawem. W sprawie ks. Romana K. przeprowadzono dochodzenie kanoniczne. Dokonał tego delegat ówczesnego Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego, który po rozmowie z bezpośrednim świadkiem zdarzenia nie potwierdził prawdopodobieństwa zaistnienia przestępstwa na tle seksualnym. Na bazie tej opinii uznano, że nie ma konieczności informowania Stolicy Apostolskiej.

 

Sprawa ks. Romana K. prowadzona była przez amerykański wymiar sprawiedliwości, a także badana przez prokuraturę rejonową w Olsztynie. W Stanach Zjednoczonych sprawa zakończyła się zawarciem ugody. Należy zaznaczyć, że w USA przypadek ks. Romana K. nie był podnoszony i rozpatrywany ani w kategoriach gwałtu, rozumianego jako pożycie seksualne, ani w kategoriach pedofilii. W Polsce Ministerstwo Sprawiedliwości ustaliło także, że ks. Roman K. nie figuruje w Kartotece Karnej Krajowego Rejestru Karnego.

 

Wyrażamy ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji zapewniając, że zasada zero tolerancji dla nadużyć seksualnych jest dla nas priorytetem.

 

Olsztyn, dnia 20 października 2018 r.

Ks. Marcin Sawicki

Rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

justyna.amal 23:46:40 | 2018-10-20
Często mówimy o skutkach... co do profilaktyki takich sytuacji bardzo ciekawy artykuł napisał o seminariach jednen z profesoró teologii moralnej. Ale ... to zależy od działan biskupów... choć i też od modlitwy nas wszystkich.
https://www.catholicnewsagency.com/news/church-needs-fewer-and-better-seminaries-says-seminary-prof-60110

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 17:47:17 | 2018-10-20
Brakuje wyjaśnienia i potem są nieporozumienia: ks. Roman K. został skazany w Stanach za gwał na 17-letniej dziewczynie. Działanie abp. Józefa Górzyńskiego jest więc jak najbardziej słuszne. Ksiądz Roman tak mówił o swojej "terapii": "Chciałem pokazać jej, że stosunek seksualny z mężczyzną może być przyjemny”. Jak więc może pozostawać duchownym? https://wiadomosci.wp.pl/skazany-za-gwalt-na-17-latce-jest-proboszczem-w-orzechowie-przyznalbym-sie-do-zgwalcenia-zyrafy-6307295966247041a

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 15:43:09 | 2018-10-20
Więc dlaczego DEON od razu wydaje wyrok w sprawie, która nie jest rozstrzygnięta i powiela podejrzenie? Rozumiem, że gdy się okaże, iż nic nie było, to DEON zamieści stosowne wyjaśnienie i sprostowanie z przeprosinami. I jeszcze jedno pytanie: dlaczego na tych stronach nie ma żadnych informacji o przestępcach seksualnych (którym winę udowodniono i ich skazano), a będących reprezentantami innych grup społecznych i zawodowych? Czyżby swoista lewacka ślepota? Czyżby ofiary tych "innych" zostały mniej pokrzywdzone?

Oceń 7 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 13:10:13 | 2018-10-20
Lepiej późno niż wcale.

Oceń 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook