Po raz 75-ty. Jaka będzie ta pielgrzymka?

Na Jasnej Górze odbyło się dziś spotkanie duszpasterzy akademickich. Kapłani zgromadzili się w Sanktuarium, aby przygotować się do jubileuszowej, 75. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Środowiska Akademickiego.

 

Jak podkreślił ks. Krzysztof Buchholz, opiekun Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy, listopadowe spotkanie to czas dyskusji nad wymiarem majowej pielgrzymki, ale i prośby o łaski potrzebne do posługi wśród młodych ludzi.

 

- Tutaj tworzy się wizja, pojawia się hasło, plan tego, co będzie się działo w maju. Mam nadzieję, że to, co dzisiaj ustalimy, będzie na miarę jubileuszu 75-lecia zjeżdżania się środowiska akademickiego na Jasną Górę. Błaganie Ducha Świętego o natchnienie, o światło i mądrość, abyśmy na miarę potrzeb studentów potrafili pokazać dar Chrystusa, dar Matki Bożej, dar Kościoła jako tak bardzo potrzebny im do mądrego ułożenia sobie życia - zaznaczył ks. Buchholz.

 

Ks. Marek Spyra, diecezjalny duszpasterz akademicki w Katowicach, zaznaczył z kolei, że posługa wśród - młodych, stojących u progu samodzielnego życia i podejmowania ważnych decyzji, to przede wszystkim odpowiadanie na trudne pytania. Dlatego do jasnogórskiego spotkania studentów należy solidnie się przygotować i zastanowić nad tym, czego młodzi dziś oczekują od duszpasterzy akademickich.

 

- Dla nas jest ważne, aby to odpowiadało na ich pytania, z którymi się borykają. Te problemy właściwie nie zmieniają się od wielu pokoleń. To są pytania o ich powołanie, to są dylematy i lęki związane z problemami współczesnego świata. Oni to wszystko noszą w swoich sercach i dlatego jeśli przyjeżdżają na tę pielgrzymkę, to po to, aby znaleźć odpowiedź i siłę do tego, by normalnie żyć i funkcjonować oraz dobrze się przygotować do dorosłego życia - powiedział.

 

Ks. Jacek Rogalski, duszpasterz akademicki z Poznania, posługę wśród młodzieży traktuje w kategoriach realizacji swojego powołania. Jednak, jak zaznacza, nie zawsze łatwo jest dotrzeć do młodych, szczególnie w czasach, kiedy tak wiele oferuje im świat.

 

- Niektórzy od duszpasterstwa oczekują takiego marketingu: „Jak wy nam się sprzedacie”, to zaczyna robić się niepokojące, że my, jako duszpasterze niekiedy na tym się łapiemy i próbujemy robić marketing Chrystusowi, próbujemy to wszystko tak sprzedać, żeby oni to chwycili. Wtedy pojawia się takie czerwone światełko: „Chcesz być marketingowcem w Kościele, to co im powiesz o krzyżu i cierpieniu?” To są problemy, które pojawiają się dzisiaj - uważa.

 

Po raz pierwszy młodzież akademicka przybyła na Jasną Górę w 1936 r. Pielgrzymowanie zapoczątkował ówczesny rektor kościoła św. Anny w Warszawie ks. Edward Detkens, który w 1999 r. został ogłoszony przez Jana Pawła II błogosławionym.

- To bardzo ważne, aby tradycja pielgrzymowania studentów na Jasną Górę była wciąż pielęgnowana - dodał ks. Jacek Rogalski.

 

- Jest to jedna z ważniejszych pielgrzymek na Jasną Górę. Nawet w okresie II wojny światowej ta pielgrzymka nie została przerwana. Wśród osób, które nieprzerwanie tu przychodzili był młody student z Krakowa, Karol Wojtyła. To dodaje nam animuszu i wiatru w skrzydła. Jest to bardzo ważne, byśmy to kontynuowali i zachęcali studentów do pielgrzymowania właśnie tutaj do duchowego serca naszej ojczyzny - zaznaczył ks. Jacek Rogalski.

 

75. Ogólnopolska Pielgrzymka Środowiska Akademickiego odbędzie się na Jasnej Górze w maju 2011 r. W spotkaniu uczestniczyć będą studenci, rektorzy i wykładowcy oraz duszpasterze akademiccy z całego kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 10:00:00 | 2010-11-04
A w wieczerniku czeka herbata i bułka z masłem, a w kaplicy spowiedzi[szafy] można się zdrzemnąć i odpocząć po  całodniowej jeździe. I ciepło jest,Przed Matką Bożą i Jezuskiem luzy, można uklęknąć przed obrazem jak w Panu Tadeuszu i poprosić o łaskę i cicho jest, bo Paulini wszystko dobrze zorganizowali do pełni duchowego zwarcia.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook