Krakowscy wolontariusze zbierają na ambulans dla bezdomnych

(fot. shutterstock.com)

Fundacja Przystań Medyczna, która pomaga osobom bezdomnym zbiera fundusze na ambulans. Pojazd byłby nie tylko pomocą w przewożeniu osób do szpitali czy miejsc noclegowych, ale także miejscem badań w terenie w czasie jesienno-zimowym.

 

Fundacja Przystań Medyczna działa przede wszystkim w terenie Plant. W każdą środę lekarze są obecni na spotkaniach wspólnoty Sant’Egidio i niedzielę podczas akcji "Zupa na plantach" - od 18:30 aż do ostatniej osoby potrzebującej pomocy. Wolontariusze prowadzą także konsultacje w schroniskach i noclegowniach, a także w innych miejscach na prośbę streetworkerów.

 

>> Co tydzień jedzą na Plantach zupę z osobami bezdomnymi. Teraz uratowali ich dziecko

 

- W takiej sytuacji posiadanie ambulansu byłoby ważnym punktem w naszym rozwoju - mówi Mateusz Gajda, wiceprezes zarządu Fundacji Przystań Medyczna.

 

- Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której istnieje konieczność przewiezienia osoby chorej na SOR lub do noclegowni, ale nie jest to stan uzasadniający wezwanie ambulansu z systemu - dodaje.

 

Członek fundacji zauważa także, że ambulans byłby także miejscem do wykonywania badań w zimowych warunkach.

 

- Proszę sobie wyobrazić bezdomnego, który ma rozległą ranę na udzie i musi ściągnąć z siebie masę ubrań, które nosi, żeby nie zamarznąć. Po drugie jest to sezon infekcyjny, a nie sposób jest zbadać osobę w tak niskiej temperaturze, szczególnie, że większość wymaga osłuchania klatki piersiowej - opisuje Gajda.

 

>> Chodźże na Planty! Pierwsze urodziny Zupy na Plantach

 

Głównym zajęciem fundacji jest obecnie pomoc przedmedyczna osobom bezdomnym. Każde wyjście nadzoruje lekarz, który także pomaga zaopatrzyć medycznie naszych podopiecznych. Z powodu specyfiki grupy, najwięcej czasu zajmuje opatrywanie rozległych ran kończyn dolnych, które często upośledzają funkcjonowanie i uniemożliwiają podjęcie jakiejkolwiek aktywności osób żyjących na ulicy.

 

- Kiedy zaczynaliśmy pracę na Plantach wydawało nam się, że tylko nieliczna grupa osób była wyjęta z opieki medycznej oferowanej w Krakowie dla bezdomnych. Teraz wiemy, że tak naprawdę jedynie nieliczne osoby są nią objęte. Obecnie zaopatrujemy średnio 30 osób na wyjście, co daje ok. 3000 w ciągu roku - relacjonuje wiceprezes.

 

W tym roku fundacja ponownie odpowiadać będzie za medyczną pomoc podczas Światowych Dni Ubogich Archidiecezji Krakowskiej.

 

- Staramy się, aby pomoc była jak najbardziej kompleksowa i obejmowała wszelkie potrzeby zdrowotne naszych podopiecznych, co nie jest łatwe - podkreśla M. Gajda.

 

Po półtora rocznej działalności w fundacji Mateusz Gajda zauważa, że "bezdomni to bardzo wdzięczni pacjenci".

 

>> 5 najczęściej spotykanych mitów o bezdomnych. Pora je obalić!

 

- Bardzo rzadko spotykamy się z agresją na Plantach czy roszczeniowością tych osób. Większość z nich dziękuje za to, że jesteśmy, za to, że istnieje taka forma pomocy. Myślę, że największą wartością jest dla nich to, że ktoś do nich wyszedł, podał rękę i nie stara się ich na pierwszy rzut oka zganić, ale przez wzajemny szacunek stara się wypracować zmiany - podsumowuje M. Gajda.

 

Wsparcia na zakup ambulansu dla Fundacji Przestań Medyczna można udzielić poprzez darowizny bezpośrednio na konto fundacji: 40 1090 2590 0000 0001 3468 3583 lub przez formy online opisane na stronie www.przystanmedyczna.org w zakładce "Wesprzyj nas".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook