Ksiądz skazany za współżycie z głuchoniemą nastolatką odprawiał publicznie msze. Proboszcz: wierzę, że sąd się pomylił

(fot. shutterstock.com)

W 2017 roku Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał księdza Krzysztofa K. winnym seksualnego wykorzystania 16-letniej głuchoniemej uczennicy. Proboszcz zezwolił mu na udział w odpuście. Zareagował bp Andrzej Czaja.

 

Ksiądz został skazany za seks z niepełnosprawną nastolatką. Miał pokutować w klasztorze, ale okazało się, że nadal odprawiał msze w innej miejscowości, w Kamieniu Śląskim - czytamy na portalu tvn24.pl.

 

- Sądy potrafią też się mylić. Wierzę, i ufam gorąco, że w tym przypadku też sąd się pomylił - odniósł się do tej sprawy ksiądz Arnold Nowak, proboszcz z Kamienia Śląskiego.

 

W 2017 roku Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał księdza Krzysztofa K. winnym seksualnego wykorzystania 16-letniej głuchoniemej uczennicy. Był jej katechetą w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących imienia Marii Grzegorzewskiej w Raciborzu.

 

Szkoła dowiedziała się o tym dwa lata po fakcie, kiedy do dyrekcji zgłosiła się koleżanka ofiary. Pokazała internetowy zapis rozmów księdza z 16-latką. Sąd rejonowy skazał księdza na karę jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Ten wyrok potwierdził Sąd Okręgowy.

 

Ksiądz Krzysztof K. poza pobytem w klasztorze w Dobrzeniu odprawiał też msze w Kamieniu Śląskim na zaproszenie proboszcza, pojawił się też na procesji odpustowej.

 

Po artykule o księdzu reakcja biskupa Andrzeja Czai była stanowcza.

 

- Ksiądz biskup był dość mocno zbulwersowany i poprosił księdza Krzysztofa, by już nie pojawiał się w parafii, by nie sprawował tam eucharystii, a to zostało poparte odpowiednim dokumentem - poinformował ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Opolu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 11:43:50 | 2018-10-18
Skoro proboszcz uznał, zesąd się pomylił, to niech nie przestaje podawać ręki skazanemu.  Ale niech trzyma go z daleka od wiernych, bo część hańby spadnie również na niego.

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 21:42:41 | 2018-10-17
Proboszcz w Kamieniu Śląskim według własnego widzi mi się, uznał, że sąd musiał sie pomylic i pozwolił skazanemu za przestępstwo seksualne wobec nieletniej księdzu udział w parafialnym odpuście.

Nauczyciel przed podjęciem pracy w szkole musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Czy ksiądz przed zatrudnieniem w parafii, szkole, ochronce, itp lub też pełnieniem jednorazowej posługi  w parafii nie powinien przedstawić zaświadczenia o niekaralności?

Księży - podobnie jak to jest w stosunku do nauczycieli - powinien dotyczyc taki sam wymóg. Dzieci i młodzież powinny mieć zapewnione  bezpieczeństwo.

Oceń 15 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 21:13:24 | 2018-10-17
Bardzo dobrze, że biskup opolski zabronił skazanemu ks. Krzysztofowi K. kolejnych wizyt w parafii oraz sprawowania eucharystii, ale nie wiemy, czy wobec proboszcza z Kamienia Śląskiego wyciągnięto jakieś konsekwencje za narażanie młodzieży na niebezpieczeństwo i zgorszenie wiernych.
Ten przypadek, jak wiele podobnych pokazuje, że wśród księży panuje duże przyzwolenie na wykroczenia seksualne kleru. Mentalnośc zmienia się powoli niestety, ale prawo można szybciej zmienic.

Oceń 17 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 16:28:18 | 2018-10-17
Świetny przykład dlaczego Kościół nie może być sędzią we własnej sprawie. Zawsze jakiś proboszcz czy biskup będzie wierzył że sąd się "pomylił". I będzie trwał proceder przenoszenia sprawców po parafiach. "Ksiądz został skazany za seks z niepełnosprawną nastolatką. Miał pokutować w klasztorze, ale okazało się, że nadal odprawiał msze w innej miejscowości (...)" - najlepszym miejscem na pokutę powinien być najbliższy zakład karny.

Oceń 28 14 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook