Towarzystwo Chrystusowe wypłaciło ofierze księdza 1 mln zł zadośćuczynienia

(fot. shutterstock.com)

Towarzystwo Chrystusowe wykonało prawomocny wyrok poznańskiego sądu i wypłaciło ofierze księdza 1 mln zł zadośćuczynienia.

 

Poszkodowana kobieta, wówczas 13-letnia dziewczynka, była molestowana i wielokrotnie gwałcona przez księdza Romana B.

 

Sprawa duchownego wyszła na jaw w ubiegłym roku. Ks. Roman B. w trakcie posługi w jednej z miejscowości w woj. zachodniopomorskim molestował seksualnie 13-letnią dziewczynkę. Według mediów miał ją podstępnie wywieźć od rodziców, przez kilkanaście miesięcy więzić i gwałcić. Mężczyznę aresztowano w 2008 r.

 

>> Rzecznik chrystusowców: ks. Roman B. wydalony ze stanu duchownego i zgromadzenia

 

Poza sprawą karną poszkodowana kobieta wytoczyła proces także Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ksiądz Roman B. Sąd Okręgowy w Poznaniu, w styczniu tego roku, zasądził na rzecz kobiety 1 milion złotych zadośćuczynienia i 800 zł miesięcznie dożywotniej renty od zgromadzenia. W uzasadnieniu wyroku, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", sąd stwierdził m.in., że Roman B. "wykorzystał swoją pozycję zawodową jako ksiądz" - poznał dziewczynkę na lekcji religii, zapraszał na plebanię, czyli do "miejsca służbowego".

 

>> Rzecznik chrystusowców: nie chcę bronić pedofila [WYWIAD]

 

"Gdyby nie uczył religii, gdyby nie był księdzem, to do jego spotkania z pokrzywdzoną w ogóle by nie doszło. Gdyby nie wykorzystał swojej funkcji księdza do zdobycia zaufania pokrzywdzonej, szkoda nie zostałaby wyrządzona" - podkreślił sąd.

 

Na początku października Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji w odniesieniu do kwoty zadośćuczynienia orzeczonej przez Sąd Okręgowy i renty. Sąd Apelacyjny zmienił jednak orzeczenie w kilku punktach, m.in. w punkcie dotyczącym daty, od której naliczane będą odsetki. Uzasadnienie orzeczenia, podobnie jak proces, nie były jawne dla dziennikarzy. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu jest prawomocny.

 

>> Adam Żak SJ o sprawie molestowania przez ks. Romana B.

 

We wtorek Wirtualna Polska podała, że Towarzystwo Chrystusowe wykonało wyrok i wypłaciło poszkodowanej kobiecie kwotę 1 mln zł zadośćuczynienia i zaległą rentę.

 

"Sąd wydał prawomocny wyrok i trzeba się do niego stosować. Zarówno odszkodowanie, jak i zaległa renta z odsetkami zostały już przelane" - podkreślił cytowany przez portal pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego mec. Krzysztof Wyrwa.

 

W 2009 roku ksiądz Roman B. został skazany w procesie karnym na 8 lat więzienia. Obrońcy odwołali się od decyzji sądu i sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. W sądzie miał przyznać się do kilkudziesięciu przestępstw seksualnych, ale zaprzeczał biciu ofiary i planowaniu działań z góry. Sąd podjął wówczas decyzję o zmniejszeniu kary do 4,5 roku leczenia psychiatrycznego na oddziale szpitalnym w zakładzie karnym. W 2010 r. wyrok został złagodzony o pół roku. Ksiądz wyszedł na wolność dwa lata później.

 

>> Sąd apelacyjny utrzymał wyrok milionowego odszkodowania i dożywotnią rentę dla kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza

 

Administracyjny proces karny ks. Romana B. zakończył się jego wydaleniem ze stanu duchownego. Roman B. nie jest już także członkiem zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.52

Liczba głosów:

85

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 08:29:17 | 2018-10-17
Ofierze i tak dzieciństwa i młodości to już nie zwróci - została skrzywiona na całe życie. Jedynie jest to przestroga dla innych diecezji czy zakonów że sprawę molestowania należy traktować bardzo poważnie.

Oceń 11 32 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook