Laureatem nagrody "Veritatis Splendor" został ks. Mieczysław Puzewicz. "Nauczyłem się tego od Jana Pawła II"

Laureatem nagrody "Veritatis Splendor" został ks. Mieczysław Puzewicz. "Nauczyłem się tego od Jana Pawła II"
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
radioem.pl / youtube.com / KAI / jp

Ksiądz przyznał, że ta nagroda nie jest dla niego, ale "należy się tysiącom osoób, które pomagają innym". Dodaje: "Bez nich niczego bym nie zrobił".

Krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauka dialogu i wzajemnego poszanowania między ludźmi, które są wcielane w życie dzięki nieszablonowym projektom - to dzięki tym dokonaniom drugim w historii laureatem wyjątkowej Nagrody Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor został ks. Mieczysław Puzewicz.

DEON.PL POLECA




>> Ks. Mieczysław Puzewicz: "Zbyt mało osób chce mówić o dobru" [WYWIAD]

- Ks. Puzewicz organizuje programy pomocy między innymi bezdomnym, więźniom, uchodźcom, chorym psychicznie, powodzianom - mówił podczas poniedziałkowej sesji marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

-  Przyznanie Nagrody Veritatis Splendor w 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża ma dla nas w Małopolsce i w Krakowie szczególne znaczenie. To tu rozpoczęła się historia życia i posługi kapłańskiej naszego najwybitniejszego rodaka - mówi dla Radia Em, Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa.

Ksiądz przyznał, że ta nagroda nie jest dla niego, ale "należy się tysiącom osoób, które pomagają innym". Dodaje: "Bez nich niczego bym nie zrobił".

- Każdy mówi "nie dam rady", a ksiądz Mietek jest taką osobą, która mówi: "słuchajcie, jak będziemy razem, to damy radę" - mówi Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

- Jak dla mnie, to jest człowiek mojego życia - przyznaje jedna z jego podopiecznych, której pomógł wiele razy.

Sam ksiądz podkreśla, że w pomaganiu najważniejsza jest obecność, bo właśnie tego potrzebują ludzie, kiedy borykają się z problemami.

- Nauczyłem się tego od Jana Pawła II, który mówił: "W wielu miejscach na świecie cierpi człowiek i woła o drugiego człowieka" i trzeba stanąć koło drugiego człowieka, a potem już znajdzie się jakąś metodę - mówi ks. Puzewicz.

Zdaniem duchownego, papież bardzo mocno wzywał, aby szczytne idee przemieniać na konkretne działania.

- Łączy się z tym jego drugi apel o wyobraźnię miłosierdzia. Mam nadzieję, że w pewnym stopniu nasze działania są jej praktyczną realizacją wśród bezdomnych, więźniów i uchodźców czy też poprzez globalizację solidarności, np. na Kubie, Ukrainie czy Białorusi - dodał.

Ks. Puzewicz uważa, że inspiracją do takiego podejścia może być nauczanie papieża Polaka.

- Szkoda, że Jan Paweł II jest w Polsce "niedoczytany", a już na pewno jeszcze "niewykonany". Odkrycie głębi jego tekstów nie jest trudne i trzeba z nich czerpać. Ważne też, by nie robić tego w pojedynkę, ale zachęcać innych do poznawania jego cennych i ponadczasowych nauk, zwłaszcza tych wskazujących na potrzebę solidarności międzyludzkiej, bez względu na różnice i podziały - stwierdził.

Kapłan powiedział także na co chce między innymi przeznaczyć środki finansowe łączące się z wyróżnieniem.

- Codziennie rozdajmy posiłki ubogim. Zdarzają się przykre momenty, kiedy ktoś przychodzi, a my już nie mamy co mu dać. Mam nadzieję, że choćby takie typu sytuacje ta nagroda pomoże rozwiązać - podsumował.

Ks. Mieczysław Puzewicz urodził się w 1960 roku w Świelubiu. Od 1977 r. był zaangażowany w działalność podziemną, czego konsekwencją było aresztowanie w maju 1980 r. Był współorganizatorem duszpasterstwa osób niepełnosprawnych w Lublinie ("Siloe").

Od 2008 r. do dziś angażuje się w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji - m.in. w przyjęcie 100 dzieci gruzińskich w Lublinie, wspieranie "lotnych szpitali", pomocy medycznej w ośrodkach dla uchodźców w Gruzji. Jest też mentorem w programach dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Gruzji. Laureat Nagrody "Veritatis Splendor" to także inicjator programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie, młodzieży w schroniskach dla nieletnich - m.in. w ramach kampanii "Budujcie Cywilizację Miłości".

Ks. Puzewicz jest też organizatorem m.in. pomocy dla powodzian w Serbii, domu dla uchodźców w Brześciu na Białorusi, jadłodajni i ambulatorium dla bezdomnych w Lublinie. Był inicjatorem m.in. funduszu stypendialnego dla młodzieży z terenów powodziowych, pomocy dla uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu czy pomysłodawcą akcji "Dar życia" - na rzecz przekazywania tkanek i narządów do przeszczepów.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II "Veritatis Splendor", przyznawana co dwa lata przez Samorząd Województwa Małopolskiego, jest wyróżnieniem przyznawanym tym, którzy działają dla dobra innych i budują mosty porozumienia.

Otrzymują ją osoby otwarte na inne kultury, przezwyciężające stereotypy oraz działające na rzecz poznawania i współistnienia z drugim człowiekiem oraz szerzenia dialogu między kulturami; którym bliskie jest życie i pontyfikat patrona nagrody - Ojca Świętego Jana Pawła II. Zwycięzcę wyłania międzynarodowa kapituła nagrody. W jej skład wchodzą samorządowcy, duchowni, myśliciele, ludzie kultury i dobroczyńcy.

W pierwszej edycji nagrodziła s. Rosemary Nyirumbe z regionu Paidha w Ugandzie. Laureatka od 2012 r. daje schronienie, wolność, dostęp do edukacji, a przede wszystkim poczucie godności i nadzieję dziewczętom, które wcześniej były gwałcone, bite, więzione przez ludzi tzw. Armii Pana Josepha Kony’ego. Oprócz lauru odznaczony otrzymuje nagrodę - 100 tys. dolarów.

Gala wręczenie nagrody ks. M. Puzewiczowi odbyła się w Teatrze im. Słowackiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Laureatem nagrody "Veritatis Splendor" został ks. Mieczysław Puzewicz. "Nauczyłem się tego od Jana Pawła II"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.