Białoruś: koncert w 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża. "Znał i kochał Białoruś i bardzo chciał ją odwiedzić"

(fot. Iakov Filimonov / shutterstock)

Msza święta i uroczysty koncert zespołu z Żywca z okazji 40-lecia wyboru Jana Pawła II na papieża odbyły się w niedzielę w mińskiej katedrze Najświętszej Marii Panny.

 

Uroczystą mszę świętą odprawił biskup pomocniczy diecezji mińsko-mohylewskiej Alaksandr Jaszeuski.

 

"Jan Paweł II znał i kochał Białoruś i bardzo chciał ją odwiedzić, choć ostatecznie nigdy się to nie udało" - mówił w kazaniu.

 

Duchowny przypomniał, że to Jan Paweł II odnowił struktury administracji kościelnej na Białorusi po latach komunizmu, mianował pierwszego białoruskiego kardynała Kazimierza Świątka oraz jako pierwszy papież, udzielając błogosławieństwa urbi et orbi, mówił po białorusku.

 

Ambasador RP w Mińsku Artur Michalski przypomniał, że choć o św. Janie Pawle II Polacy tradycyjnie mówią jako o "naszym papieżu", to należał on do całego świata i był pierwszym w historii papieżem Słowianinem.

 

"Przez 27 lat jego pontyfikatu byliśmy świadkami niezwykłych zmian historycznych, w tym także w naszym regionie, oraz niezwykłych zmian w Kościele" - mówił Michalski. Podkreślił, że Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził synagogę i meczet.

 

W czasie koncertu pieśni religijne i góralskie zagrał zespół Tekla Klebetnica z Żywca zaproszony przez ambasadę RP w Mińsku oraz Instytut Polski. Zabrzmiała m.in. "Barka", "Czarna Madonno" oraz "Abba Ojcze".

 

W najbliższych dniach koncerty zostaną powtórzone w Mohylewie, Witebsku, Miorach, Głębokiem i Grodnie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook