Synod: Afryka zaskoczona otwartością biskupów na młodych, Ameryka o słabych relacjach z młodymi

(fot. Episkopat.pl)

Świeccy audytorzy z Afryki nie ukrywają zaskoczenia otwartością biskupów na opinię młodych ludzi. Jak mówi 29-letni Vincent Paul Nneji, swobodna wymiana poglądów między młodymi i osobami w podeszłym wieku jest obca afrykańskiej tradycji.

 

"U nas młodzi nie ujawniają swej opinii, osoby starsze nie przyznają się przed młodymi do błędów, jak to widzimy tutaj na synodzie" - dodaje młody Nigeryjczyk, podkreślając, że to doświadczenie zawiezie ze sobą do domu. Zastrzega zarazem, że i doświadczenia młodych Afrykanów mogą być dla ojców synodalnych bardzo ubogacające.

 

"Przynoszę tu silną wiarę młodych ludzi, którzy przeżyli zamachy terrorystyczne - powiedział Radiu Watykańskiemu Vincent Paul Nneji. - Wielu naszych przyjaciół zostało zamordowanych. Widzieliśmy, jak umierają i nic nie mogliśmy z tym zrobić. Kościół bowiem wzywa do wyrzeczenia się przemocy, dlatego nie odpowiadamy przemocą na przemoc. Na to zgromadzenia przynoszę więc wszystkie te nasze doświadczenia, to co czujemy, krzyk skrzywdzonych i wydziedziczonych, ale także nadzieję młodych, którzy nadal są w Kościele i liczą na poprawę sytuacji w naszym społeczeństwie".

 

Dla niektórych ojców synodalnych obecne zgromadzenie jest okazją do osobistego rachunku sumienia. Tak to postrzega kard. Blase Cupich z Chicago, który przyznaje, że ten synod uświadomił mu, jak mało czasu spędza z młodymi. Również inni biskupi dostrzegają potrzebę bezpośredniego kontaktu z młodzieżą - powiedział kardynał Radiu Watykańskiemu.
 

"Jedną z rzeczy, która wyszła na tym synodzie i co nas biskupów zaskakuje, to fakt, że młodzi chcieliby spędzać z nami więcej czasu, dzielić z nami swe nadzieje i marzenia, ale także poznać nas osobiście. Wielu biskupów powiedziało mi, że już tutaj korygują swoje plany w kalendarzu, by zapewnić młodym ludziom okazje do spotkania ze swym pasterzem - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Cupich.

 

"Osobiście zawsze lubiłem rozmawiać z młodymi z archidiecezji Chicago, z naszych duszpasterstw młodzieży, i odprawiać dla nich Msze św. Myślę jednak, że musimy być w tym bardziej kreatywni, stworzyć dodatkowe okazje do spotkań. Dla mnie zawsze to było bardzo dynamizujące" - zapewnił amerykański purpurat.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.08

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?