Czechy deportują prześladowanych chińskich chrześcijan. Biskupi organizują wiec w ich obronie

Karol Wilczyński
(fot. facebook.com/azylprocinskekrestany)

"Lęk wywołuje agresję, która może dotknąć nie tylko imigrantów, którzy żyją między nami, ale reprezentantów innych mniejszości bądź osoby o innych przekonaniach" - powiedział biskup pomocniczy Pragi, Václav Malý.

 

Już 14 października 2018 odbędzie się na Placu Wacława w Pradze wiec modlitewny za chińskich chrześcijan, którzy są uchodźcami w Republice Czeskiej.

 

Bp Malý będzie jednym z uczestników wiecu. Nie obawia się mówić, że w Czechach po 30 latach od obalenia komunizmu, panuje "kiepska demokracja". Do lidera jednej z partii powiedział też, że ma nadzieję, że "obroni się przed dalszym szerzeniem nienawiści i nietolerancji". 

 

Grupa chińskich chrześcijan już drugi rok bezskutecznie ubiega się o azyl w Czechach z powodu prześladowań w ojczyźnie. Wielu komentatorów twierdzi, że czeskie władze nie chcąc narazić się Chinom, woli odesłać bezbronnych ludzi z powrotem.

 

"Odwiedziłem Chiny i poznałem sytuację chińskich chrześcijan" - powiedział Bp Malý - "Jest dramatyczna. Zdarza się, że jakiś katolicki biskup lub kapłan znika na kilka miesięcy, czasem nawet lat, a potem znów się pojawia, a czasem nie. Gdyby chińscy chrześcijanie, którzy uciekli, powrócili, musieliby stawić czoła ogromnym trudnościom" - mówił w wywiadzie dla portalu aktualne.cz.

 

bp Václav Malý

(fot. ARCIBISKUPSTVÍ PRAŽSKÉ)

 

Wydarzenie będzie miało charakter ekumeniczny. Oprócz wspólnej modlitwy i lektury Pisma Świętego zaplanowano również zapalenie świec na znak solidarności i gotowości do pomocy.

 

Wydarzenie jest organizowane przez Ekumeniczną Radę Kościołów (ERC) i Konferencję Biskupów Czeskich (ČBK).

 

Dołącz - choćby modlitewnie - do wsparcia tych, którzy są prześladowani za wiarę! Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

* * *

 

Chcesz dowiedzieć się na temat uchodźców? Włączyć się w działania na ich rzecz? Przyjdź na wydarzenie "Rethinking Refugees: knowledge and action"

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook