Trzeba poznać prawdę o tym, co zrobili muzułmanie z tymi zakonnicami w czasie zamieszek

Karol Wilczyński
(fot. Sun_Shine / Shutterstock.com)

"Czy można ewangelizować muzułmanów?" - na to pytanie odpowiedziała s. Anna Bodzińska ze zgromadzenia Matki Bożej z Syjonu w czasie sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego.

 

- Co to znaczy ewangelizować? To znaczy żyć i być świadkiem - przyznała s. Anna. Opowiedziała również historię sióstr, które mieszkają w Egipcie. W czasie tzw. arabskiej wiosny w 2011 roku w ich miasteczku wybuchły zamieszki. W całym kraju wiele grup zbrojnych podpalało kościoły i prześladowało chrześcijan.

 

Jednak w miejscowości, gdzie mieszkały siostry, muzułmanie otoczyli kościoły kręgiem i nie dopuścili bojówkarzy, by zrobili krzywdę chrześcijanom, siostrom czy klasztorowi.

 

- Chrześcijaństwo nie jest religią agresywnego nawracania, ale religią, która niesie pomoc ubogim - dodała siostra Anna. Przytoczyła również historię parku, który założyły siostry i doprowadziły, że muzułmańscy sąsiedzi zasadzili drzewa. Dziś wioska stała się oazą na środku pustyni: - To są takie małe rzeczy, z których składa się ewangelizacja. Poprzez nie pokazujemy Boga miłosierdzia. - przyznała siostra.

 

Dialog z islamem w zgromadzeniu Matki Bożej z Syjonu wyrasta z tego, co wcześniej siostry budowały w kontekście dialogu z judaizmem. Większość sióstr pracuje z muzułmanami w Egipcie i Izraelu.

 

- Tu chodzi o spotkanie człowieka z człowiekiem, nie dialog akademicki - przyznała s. Anna - Nie chodzi o to, żeby wszystkich oświecić, ale o to, by wzajemnie poszukiwać.

 

- Bardzo ważną rolę odgrywa w tym dialogu wzajemne poznanie, nie tylko jakieś działanie - dodała siostra - Ważne jest, żeby zacząć, zrobić pierwszy krok. Potem samo życie wywoła nas do tablicy. Dziś samo życie woła, byśmy uczyli się i poznawali islam, który zresztą nie jest jedną całością.

 

S. Anna Bodzińska ze zgromadzenia Matki Bożej z Syjonu była mówczynią w czasie sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego, które odbywało się w dniach 9-10 października w Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

 

Jej przemówienie nosiło tytuł "Odnawianie charyzmatu. Lęki przełożonych przed nowością", w czasie którego opowiedziała m.in. historię siostry Emmanuelle, która w wieku 60 lat przeprowadziła się do Egiptu, by służyć tam ubogim — chrześcijanom i muzułmanom.

 

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Interesuje się dialogiem międzyreligijnym oraz działaniami na rzecz wykluczonych. Współtworzy największego bloga nt. islamu - islamistablog.pl

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.94

Liczba głosów:

64

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook