Mosul: muzułmanie narażali życie, by uratować chrześcijańskie święte księgi

Karol Wilczyński
(fot. Lindasj22 / Shutterstock.com)

Muzułmańska rodzina ukrywała przez trzy lata dwie starożytne prawosławne księgi w Mosulu podczas okupacji miasta przez dżihadystów z ISIS.

 
Jak przyznaje ks. Paulos Thabit Mekko, zapobiegli oni zniszczeniu chrześcijańskich ksiąg narażając własne życie.
 
- Ich odwaga i działanie pokazują, że Mosul i Irak można odbudować. Że jedność może odrodzić się dzięki współistnieniu różnych grup, przede wszystkim chrześcijan i muzułmanów - czytamy na stronie agencji prasowej Asia News.
 
 
Po wyzwoleniu miasta rodzina przekazała cenne manuskrypty przedstawicielowi wspólnoty chaldejskiej w Erbilu. Poprosili jednak o ochronę swojej tożsamości, ponieważ w Mosulu wciąż działają "uśpione komórki" terrorystów, gotowe do przeprowadzenia zemsty.
 
"Ostatnio chaldejczyk z Mosulu skontaktował się ze mną, mówiąc, że ma muzułmańskiego sąsiada, dawnego przyjaciela z czasów, kiedy żył w tym mieście" - powiedział ks. Mekko, tłumacząc, jak wszedł w posiadanie manuskryptów. 
 
W 2015 roku, kiedy miasto znajdowało się kontrolą ISIS, muzułmanin, który jest głową rodziny, poszedł z krewnym w pobliże chaldejskiego klasztoru św. Michała. "Któregoś dnia zobaczył on ciężarówkę, która wyrzuca śmieci, gdy szukał w lesie drewna do gotowania i ogrzewania domu. Wśród śmieci znalazł kilka rękopisów w starożytnym języku syriackim i pomyślał, że mogą mieć jakąś wartość" - mówił ks. Mekko.
 
 
Mimo niebezpieczeństwa, muzułmanin zabrał je i ukrył w swoim domu. "Był przerażony, ponieważ wiedział, że może zostać zabity, jeśli zostanie odnaleziony" - dodał chaldejski ksiądz.
 
Po wyzwoleniu Mosulu, muzułmanin postanowił odwiedzić przyjaciela i byłego chrześcijańskiego sąsiada w Irbilu, w irackim Kurdystanie, gdzie schroniła się duża część społeczności chrześcijan z Mosulu i Równiny Niniwy po ataku ISIS.
 
"Kiedy żegnał się po wręczeniu mi rękopisów, chciał mi przekazać wiadomość: "Nie wszyscy muzułmanie są z ISIS. Wielu uważa chrześcijan za braci i gotowi są narażać swoje życie nawet po to, by uratować święty tekst chrześcijański!"" - przyznał ks. Mekko.
 
ISIS kontrolowało Mosul, największe miasto w północnym Iraku, przez cztery lata. Podczas tego okresu terroryści wykradli lub spalili wiele artefaktów należących nie tylko do chrześcijan, ale różnych kultur i religii żyjących w tym mieście.
 

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Interesuje się dialogiem międzyreligijnym oraz działaniami na rzecz wykluczonych. Współtworzy największego bloga nt. islamu - islamistablog.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.08

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook