Kraków: Rozpoczynają się V Dni Jana Pawła II

„Wolność” to hasło tegorocznych Dni Jana Pawła II, które potrwają od 3 do 5 listopada w Krakowie. Jest to inicjatywa krakowskich oraz małopolskich uczelni, której celem jest popularyzacja dorobku papieża i inspirowanie badań naukowych nad jego dziedzictwem.

 

Głównym organizatorem tegorocznych wydarzeń jest Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.


„W ramach Dni Jana Pawła odbędzie się sesja naukowa pt. „Wolność i jej konsekwencje”, podczas której studenci małopolskich uczelni zaprezentują swoje przemyślenia na temat różnych aspektów wolności, będzie także sesja pt. „wolność w nauczaniu Jana Pawła II” z udziałem kard. Jeana – Louisa Taurana, o. Jana Góry, prof. Mirosława Handke, prof. Karola Tarnowskiego i prof. Francesco Cantu” - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Dodaje także, że uczelnia ta, jako organizator tegorocznych wydarzeń przygotowała sesje o Ojcu Świętym pt. „Wielki Orędownik Wolności w spotkaniach z AGH, a także wystawę „Śladami pielgrzymek Jana Pawła II po Polsce. „Wystawa medalierska”.

 

Natomiast Uniwersytet Papieski Jana Pawła II wraz z Watykańską Fundacją Jana Pawła II przygotował wykłady i sesje naukowe pod hasłem „Wolność religijna – sercem ludzkiej wolności”. Udział w nich weźmie abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski i wygłosi słowo wstępne. Ponadto będzie można wysłuchać wykładów m.in. ks. prof. Libero Gerosa pt. „Ochrona praw człowieka i tożsamość narodu w nauczaniu Jana Pawła II”, prof. Andrzeja Zolla z Uniwersytetu Jagiellońskiego nt. wolności religijnej w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a także prof. Francesco D’Agostino z Uniwersytetu "Tor Vergata" w Rzymie, który wygłosi referat pt. „Wolność religijna w horyzoncie post-sekularyzmu”.

 

Z okazji Dni Jana Pawła II Akademia Muzyczna w Krakowie organizuje sesję naukową pt. „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II” oraz wystawę „Kompozytorzy – Janowi Pawłowi II”, przygotowaną razem z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym odbędzie się spotkanie pt. „Wolność gwarancją rozwoju gospodarczego”, podczas którego prelekcje wygłosi Roman Kluska, były prezes spółki Optimus S.A.

 

Natomiast Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przygotuje warsztaty naukowe pod hasłem „oblicz wolności”.

 

W ramach Dni Jana Pawła II zaplanowano także wiele wydarzeń towarzyszących m.in. spektakl „Zniewolenie” przygotowany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, premierowy pokaz filmu „Wolność jest nam dana” w reż. Krzysztofa Glondysa, a także spotkanie z publicystą Szymonem Hołownią oraz czuwanie modlitewne i koncert z udziałem Johna Michaela Talbota z USA.

 

Uwieńczeniem tegorocznych Dni Jana Pawła II będzie Msza Św. odprawiona pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza 5 listopada w katedrze na Wawelu.

Inicjatywę organizowania w Krakowie Dni Jana Pawła II podjęły w 2006 roku uczelnie reprezentowane w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Jest to przedsięwzięcie o charakterze naukowym, popularyzującym i kulturalnym. Dni Jana Pawła II mają inspirować badania naukowe i popularyzować dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie Papież. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2006 roku pod hasłem Wielowymiarowość Prawdy. W 2007 roku wiodącym tematem uroczystości było Dobro, w 2008 roku – Piękno, zaś w 2009 roku tematem była Wiara i Nauka.

 

Szczegółowy program tegorocznych wydarzeń można znaleźć na stronie: www.jp2.krakow.pl.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook