W Indiach katolicy obchodzą Dzień Zaduszny

Także w Indiach miejscowi katolicy obchodzą Dzień Zaduszny. W tym rozległym kraju, w poszczególnych indyjskich stanach, świętowanie tego dnia bywa trochę odmienne.

 

W Dzień Zaduszny w Delhi, stolicy Indii, katolicy wspominają swoich zmarłych, uczestniczą w Mszy i idą na cmentarze. Na uporządkowanych wcześniej grobach układają kwiaty w sposób typowo indyjski, to jest pokrywając wzorem kwiatowym całe powierzchnie grobów. Potem na grobach zapalają świece. Księża odprawiają koncelebrowaną Mszę na cmentarzu, a następnie kapłan błogosławi groby. Ks. Januario Rebello z Delhi zauważa: „Jest niewiele tradycji szczególnych dla Indii. Ja pochodzę z Goa i nasze tradycje są zbliżone do europejskich. Te tradycje zostały przyniesione także do Delhi”.

 

Ks. Rebello wspomina także o odmiennych tradycjach świętowania Dnia Zadusznego w innym rejonie Indii: „W Madrasie, na południu Indii, kiedy nadchodzi dzień 2 listopada, ludzie niosą na groby to, co zmarły lubił najbardziej. Jeżeli ktoś lubił ryby, to jego najbliżsi przygotowują potrawę z ryby i niosą na grób. A jeżeli ktoś lubił alkohol, to przynoszą mu butelkę ulubionego trunku i stawiają na grobie”.

 

W Delhi miejscem zaduszkowych Mszy oraz odwiedzania grobów są dwa katolickie cmentarze, w dzielnicy Pahargandź i w okolicy Khan Marketu, jednego z najpopularniejszych delhijskich bazarów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook