Synod: arcybiskup Sydney przeprasza za "haniebne czyny" niektórych duchownych

(fot. shutterstock.com)

Za "haniebne czyny niektórych księży, osób konsekrowanych i świeckich, jakich dopuścili się wobec was lub innych młodych ludziach jak wy i za straszliwe szkody, jakie zostały wyrządzone" przeprosił młodzież australijski arcybiskup Anthony Fisher.

 

W obecności papieża Franciszka, podczas obrad zgromadzenia Synodu Biskupów 4 października, metropolita Sydney przeprosił młodych ludzi za "zaniedbania zbyt wielu biskupów i innych [osób] we właściwym zareagowaniu na ujawnione nadużycia oraz w zrobieniu wszystkiego co w ich mocy, byście byli bezpieczni", a także za "szkody jakie to wyrządziło wiarygodności Kościoła i waszemu zaufaniu" do niego.

 

Podczas konferencji prasowej prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini ujawnił, że w podobnym tonie wypowiedziało się także kilku innych spośród 25 mówców przemawiających 4 października przed południem. Jedni mówili wprost o nadużyciach seksualnych, inni zaś prosili o przebaczenie za nieprzyjmowanie migrantów (których większość stanowią ludzie młodzi) lub za próby stopowania młodzieży zamiast doceniania ich energii i entuzjazmu jako daru.

 

Chiara Giaccardi, włoska socjolożka i ekspertka synodalna powiedziała, że było "przynajmniej pięć lub sześć" przemówień mocno podkreślających potrzebę przebaczenia. Większość z nich wskazywała na to, że Kościół nie przeżywa w pełni swej misji.

 

W swoim wystąpieniu na synodzie (udostępnionym przez jego biuro prasowe) abp Fisher przepraszał także za niedostateczne wprowadzanie młodzieży przez Kościół w osobistą więź z Jezusem Chrystusem, za "niesympatycznych i dwuznacznych" ludzi Kościoła, za "nieładne i nieprzystępne liturgie" i za niedzielenie się z nimi tradycyjnymi kościelnymi praktykami, takimi jak spowiedź, pielgrzymki czy adoracje eucharystyczne, za "słabe kaznodziejstwo, katechezę i kierownictwo duchowe", które nie inspirują do nawrócenia.

 

Jednocześnie metropolita Sydney wezwał młodzież, by nigdy nie odchodziła od Jezusa z powodu braków Kościoła.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 09:44:36 | 2018-10-08
Przepraszam to ja w tramwaju, gdy kogoś potrącę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 12:55:36 | 2018-10-07
To już nie chodzi o przepraszanie ale o ochronę dzieci i usunięcie tych co molestowali dzieci a także tych co te czyny ukrywali by chronić autorytet Kościoła. W Australii co najmniej 7% duchownych ma na sumieniu ofiary molestowań.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook