Irak: pogrzeb ofiar masakry chrześcijan

W Bagdadzie odbył się pogrzeb dwóch księży, którzy zginęli w czasie niedzielnego ataku na syrokatolicką świątynię w stolicy Iraku. Przypomnijmy, że kapłan, który sprawował Eucharystię, był jedną z pierwszych ofiar terrorystów.

 

Kiedy bowiem nie zgodził się zadzwonić do Watykanu, islamiści otworzyli ogień, zabijając zarówno jego, jak i wiernych, którzy znajdowali się pierwszym rzędzie zgromadzenia liturgicznego. Pogrzeb odbył się w chaldejskim kościele św. Józefa, znajdującym się w pobliżu świątyni syrokatolickiej, która stała się areną tragedii.

 

Na dzisiaj są również zaplanowane pogrzeby innych ofiar zamachu. Według ostatnich danych zginęło w nim 58 osób, a 78 zostało rannych. Z ponad setki wiernych, którzy znajdowali się w świątyni, zabitych zostało 46 osób, a 60 raniono. Stan 20 jest ciężki. Pomoc dla ofiar zadeklarowała między innymi Francja. Zgodziła się ona udzielić im oraz ich rodzinom azylu politycznego.

 

Nie milkną też reakcje na niedzielny zamach. Dziś potępił go patriarcha chaldejskich katolików w Iraku, kard. Emanuel III Delly. W jego przekonaniu jest to niesłychana zbrodnia, masowy mord niewinnych ludzi trwających na modlitwie. Purpurat zażądał gwarancji bezpieczeństwa dla chrześcijan w Iraku. Zaapelował też do swych wiernych, by nie opuszczali kraju. Solidarność z prześladowanymi chrześcijanami Iraku wyraził również sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, Olav Fykse.

 

Niedzielnego ataku na modlących się katolików nie żałują natomiast muzułmańscy fundamentaliści. Organizacja o nazwie Islamskie Państwo Irackie, która zrzesza różne organizacje islamistyczne i tworzy alternatywną administrację kraju opartą na prawie koranicznym, niedzielny zamach na kościół w Bagdadzie nazwała atakiem na „spelunkę bałwochwalców” i zapowiedziała zagładę wszystkich chrześcijan w Iraku.

 

Z niedzielnej akcji tłumaczą się irackie władze. Próbę odbicia zakładników wielu specjalistów określiło mianem nieudolnej. W oficjalnych komunikatach podkreśla się jednak, że irackie siły specjalne musiały przystąpić do odbicia zakładników, ponieważ ze świątyni dobiegały odgłosy wystrzałów, co mogło oznaczać, że terroryści przystąpili do egzekucji. W akcji poległo 12 policjantów, a większość ofiar zginęło na skutek detonacji bomby przez samobójczego terrorystę – czytamy w oświadczeniu irackiej policji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~AKH 16:27:32 | 2010-11-07
 Zdarzało mi się rozmawiać z muzułmanami (po francusku) na forach (50% z nich za kamieniowaniem, wydawanie dziewczynek za mąż - normalne!!!), oni nawet mają czelność mówić, że muzułmanom na Zachodzie gorzej niż chrześcijanom w krajach islamu!!! To jest w ogóle jakaś mentalność, o której my tutaj nie mamy pojęcia, a my wszystko chowamy pod płaszczykiem poprawności religijnej (rozmowy z muzułmanami, wszystko ładnie, pięknie, tylko że nikt nie wie co się za tymi ich uśmieszkami kryje!) Oni chrześcijan określają często mianem bałwochwalców (a Koran każe takich zabijać - idolatria to jest najcięższy grzech w islamie). I jeszcze inne rzeczy, o których nie ma miejsca tutaj pisać, a od których włosy się na głowie jeżą. Islam to jest groźna ideologia ze swoimi barbarzyńskimi prawami, religia zajmuje tam miejsce jakiegoś centrum na którym wszystko się wspiera. Proszę nie dajcie się nigdy nabrać, jeśli ktoś Wam mówi, że to religia taka jak inne, to kłamstwo albo ignorancja. Znam Koran, znam trochę hadisów, poznałam mentalność tych ludzi, nie dziwi mnie że oni podkładają bomby, do tego prowokuje ich agresja, która kryje się w ich tekstach, które oni mają za niestworzone słowo Boga (i tego nie może przykryć kilka sentencji z Koranu, które są do zaakceptowania). Proszę, niech nikt nie da się oszukać!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook