Watykańska instrukcja o organizowaniu i przebiegu synodów

(fot. shutterstock.com)

W Watykanie zaprezentowano nową Instrukcję nt. organizowania zgromadzeń synodalnych i działania Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

 

Jest ona uzupełnieniem ogłoszonej dwa tygodnie temu konstytucji apostolskiej papieża Franciszka "Epicsopalis communio", która określa status i tryb prac synodu.


Nowa Instrukcja zastępuje obowiązujący od 50 lat dokument "Ordo Synodi Episcoporum", który w ciągu minionych lat był wielokrotnie aktualizowany. Ostatni raz w 2006 r. przez Benedykta XVI.

 

- Znacząca część wcześniejszego dokumentu znalazła się w nowej Instrukcji. Jest to znak, że restrukturyzacja synodalnego organizmu, zainicjowana przez papieża Franciszka na początku jego pontyfikatu, nie oznacza zerwania z przeszłością, ale dokonywana jest pod znakiem ciągłości naznaczonej rozwojem - podkreśla bp Fabio Fabene.

 

Podsekretarz Synodu Biskupów zauważa, że nowa instrukcja jasno mówi o tym, kto może w synodzie uczestniczyć i precyzuje obowiązujące procedury. - Celem nowej instrukcji jest ułatwienie dyskusji i wymiany opinii między ojcami synodalnymi tak, by jak najbardziej mogło wybrzmieć bogactwo głosów Kościołów z wszystkich zakątków świata. W ten sposób synod jawi się jako szczególny wymiar nierozerwalnej więzi łączącej biskupów między nimi i z papieżem w służbie ludu Bożego - podkreśla bp Fabene.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.29

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook