Prymas Polski: Kościół nie jest własnością niektórych i odpowiedzialnością nielicznych

(fot. episkopat.pl)

"Kościół jest wspólnotą, która angażuje i dotyczy nas wszystkich. Nie jest własnością niektórych, czy odpowiedzialnością nielicznych" - mówił w niedzielę w Kruszwicy Prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z obrzędem poświęcenia miejscowego kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wskazując na sens tej uroczystości przypomniał, że nie skupia się ona na tym, co zewnętrzne, na widzialnej budowli, ale kieruje nasz wzrok i przypomina, że wzniesiona z kamienia i cegły świątynia jest znakiem Kościoła pielgrzymującego, a zatem znakiem nas wszystkich.

 

"Na mocy chrztu świętego każdy chrześcijanin jest częścią tej Bożej budowli. Od chrztu świętego wszyscy nosimy w sobie dar Jego obecności, dar Bożej łaski jaką Duch Święty zaszczepił w naszych sercach. I ta obecność Boga w nas wiąże i jednoczy wszystkich, zespala nas i łączy między sobą" - mówił abp Polak dodając, że nikt nie zbawia się sam i nikt w Kościele nie jest sam.

 

"Kościół jest wspólnotą, która angażuje i dotyczy nas wszystkich. Nie jest własnością niektórych, czy też odpowiedzialnością nielicznych. Nie jest również tylko dla wybranych, ale dla wszystkich. Wszyscy ochrzczeni mają do niego prawo i wszyscy też mają wobec niego swój obowiązek" - przypomniał Prymas i za papieżem Franciszkiem powtórzył, że tylko czynny udział wszystkich członków Kościoła sprawi, że będą mogli wygenerować dynamikę potrzebną dla zdrowej i skutecznej transformacji.

 

"Niech każdy zatem baczy na to, jak buduje" - cytował św. Pawła Apostoła abp Polak przyznając dalej, że słowa te najlepiej uświadamiają nam naszą własną odpowiedzialność za Kościół. Odpowiedzialność, której - jak zaznaczył - nie można się pozbyć ani przerzucić na innych. "Nie możemy się jej tak po prostu zrzec. Nie możemy o niej zapomnieć czy też pod wpływem tak wielu pojawiających się dziś wewnętrznych czy zewnętrznych trudności, samemu się z niej wycofać. Trzeba nam wszystkim cierpliwie wracać do tego fundamentu, którym jest Jezus Chrystus" - mówił metropolita gnieźnieński.

 

Odwołał się też do niedawnego listu papieża Franciszka do Ludu Bożego, w którym Ojciec Święty wskazał na potrzebę osobistego i wspólnotowego nawrócenia, które jest podstawą przemiany kościelnej i społecznej. "Takiego nawrócenia dziś nam potrzeba. Potrzeba zdecydowanego powrotu do Jezusa i Jego Ewangelii, bo przecież fundamentu nikt nie może położyć innego niż ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus" - przypomniał Prymas Polski.

 

Uroczystość zgromadziła licznych parafian, przedstawicieli wspólnot i organizacji kościelnych i kapłanów, w tym pierwszego proboszcza ks. kan. Jana Stręciwilka, który duszpasterzował w Kruszwicy w latach 1984-2012. Za wspólną modlitwę wszystkim dziękował obecny proboszcz i dziekan kruszwicki ks. Wojciech Danecki.

 

Budowę kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus rozpoczęto w 1926 roku, ukończono w 1928 roku. Świątynia miała służyć jako kościół filialny dla kruszwickiej kolegiaty pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. W 1984 została kościołem parafialnym nowo erygowanej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Niedzielna uroczystość konsekracji połączona była z obchodami odpustowymi ku czci patronki, której wspomnienie przypada 1 października.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.43

Liczba głosów:

28

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?