Damian Jankowski: "Kler" to film o głęboko chrześcijańskim przesłaniu

(fot. materiały prasowe Kino świat / Bartek Mrozowski)

Czy "Kler" to tylko i wyłącznie krytyka polskiego duchowieństwa? Damian Jankowski z portalu "Więź" opublikował recenzję, w której dostrzega w filmie Wojciecha Smarzowskiego bardzo chrześcijańskie przesłanie.


Redaktor "Więzi" pisze, że "Kler" rzeczywiście pełen jest antyklerykalnych odniesień i skutecznie demaskuje zło, które od lat rozwija się wewnątrz Kościoła. Zdradza również, że nie jest fanem kina Smarzowskiego, które w gruncie rzeczy jest powielaniem dobrze znanych schematów tyle, że "w zmienionej scenografii".

 

Ks. Andrzej Luter: nikt jeszcze filmu nie widział, a już wiadomo wszystko>>


Mimo to, uważa "najnowsze dokonanie Smarzowskiego za obraz o głęboko chrześcijańskim przesłaniu. Demaskując zło instytucji i poszczególnych jej przedstawicieli, reżyser pokazuje bowiem jednocześnie wewnętrzną walkę niektórych jednostek o to, by ocalić w sobie i wokół siebie choćby odrobinę dobra" - pisze Damian Jankowski na łamach portalu "Więź".


Przejawy walki o swoją godność widać w postawach niektórych bohaterów filmu. "Dwóch z czterech wiodących bohaterów w sytuacji granicznej próbuje się modlić. Filmowi duchowni mimo wszystko potrafią jeszcze powiedzieć mądre kazanie (w którym co prawda usprawiedliwiają samych siebie)" - zdradza redaktor "Więzi". Zdanie "Dopóki będziesz służył ludziom, będziesz dobrym księdzem" może być według Jankowskiego najważniejszym cytatem filmu.

 

Ks. Isakowicz-Zaleski: nawiązania do konkretnych duchownych są bardzo wyraźne>>


Według Jankowskiego, taki sposób ukazania polskiego duchowieństwa niesie jednak pewne niebezpieczeństwo. Ludzie krytycznie nastawieni do dzieła Smarzowskiego będą widzieć w filmie jedynie zło. Zwolennicy będą z kolei uważać, że każdy, kto krytykuje film, "nie jest prawdziwym chrześcijaninem, nawet jeśli jest księdzem czy biskupem".


Redaktor "Więzi" uważa, że Smarzowski zaszkodził sobie, odrzucając próby dialogu z chętnymi do tego duchownymi. Twierdzi również, że wizerunkowi filmu nie sprzyja budowana przez producentów atmosfera skandalu.


"Kler" wchodzi na ekrany kin w piątek, 28 września.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

415

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Jan Maria 11:04:59 | 2019-05-24
Kiedyś dziwiłem się dlaczego pod ocenami artykułów pisanych na Deonie jest tak dużo negatywnych ocen. Zrozumiałem to kiedy zacząłem sam dostukiwać ocenę pod pewnym artykułem na pozytywną. Po chwili zorientowałem się że nagle szybciej niż ja ktoś dostukuje negatywne oceny pod artykułem. Ja sobie odpuściem dostukiwanie ocen przy ok. 170 razach, kiedy wróciłem po 15 min. patrzę a tu prawie 700. I tak sobie myślę, że na tych forach jest jakiś "użytkownik" który fałszuje wyniki ocen pod artykułami.

Proszę przekażcie tą wiadomość dalej, żeby wszyscy wiedzieli, że wyniki ocen pod artykułami mogą być zafałszowane przez klikaczy ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 15:05:12 | 2018-10-01
Aha i jak taki "głęboko chrześcijański film", gdy dla reżysera- jest u nas "totalitaryzm religijny", "ogłupianie dzieci" i "państwo wyznaniowe'?
http://dorzeczy.pl/kraj/78959/Smarzowski-Zmierzamy-w-strone-wyznaniowego-panstwa-totalitarnego.html

Oceń 13 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maqom 08:08:25 | 2018-10-01
Jak tak dlaej pójdzie to sie okaże, że propaganda niejakiego goebbels"a (małą litera celowo) na temat Kościoła Katolickiego wynikała z troski o chrześcijaństwo i zawierała głęboko chrześcijańskie przesłanie.

Oceń 46 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 01:47:37 | 2018-10-01
Nie wiem komu się chce przypodobać Damian Jankowski. Film, zrealizowany przez nieochrzczonego ateistę (patrz: wywiady) opisuje obcą mu rzeczywistość techniką orzekania pars pro toto, czyli z części o całości. Mamy mocno niedoskonałego arcybiskupa, dalej: skrytego pedofila, który "idąc po trupach" osiąga stanowisko w Watykanie, księdza niesłusznie oskarżonego, który nie wytrzymując nagonki popełnia samobójstwo i kapłana, który przedłożył namiętność do kobiety nad swoje zobowiązania, by wreszcie zrzucić sutannę i zacząć wieść "szczęśliwe życie rodzinne". Ani jednej pozytywnej, szlachetnej sylwetki wśród osób konsekrowanych, również jeśli chodzi o tzw. postaci drugiego tla (np. siostry zakonne).
Kościół jest sprowadzony do czysto ziemskiej korporacji zawodowej, zarządzanej wg reguł mafijnych, której jedynymi celami są: konsumpcja, seks, pożądanie wladzy, chciwość i pycha żywota. Zachowania patologiczne są sugerowane jako powszechnie występujące, dla niczego nadprzyrodzonego, a już na pewno dla Jezusa Chrystusa nie ma w tym świecie miejsca, a cały film jest głęboko antykościelny i antyklerykalny.
To, że Smarzowski w taki sposób usiłuje sam sobie uzasadnić dlaczego jest ateistą - można ostatecznie zrozumieć, bo to szukanie samousprawiedliwienia. Dopatrywanie się w filmie jakiegoś chrześcijańskiego przesłania jest jednak grubym nieporozumieniem. Film i zachwyty nad nim są elementem przewrotnej, wręcz szatańskiej, co do metod, walki z Kościołem, opartej na stereotypach medialnych starannie wypracowanych przez różne tabloidy.
Projekcji filmu nie należy zakazywać, trzeba tylko rzetelnie tłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi oraz kto i dlaczego ten film gloryfikuje.

Oceń 47 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

thorgi 21:03:54 | 2018-09-30
https://www.youtube.com/watch?v=qxmM7pIJGnA
dla przeciwwagi :-)

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 20:51:42 | 2018-09-30
Świat medialny pragnie promować obrazy nagich zakonnic, księży pedofilów i biskupów żyjących pośród kosztownych kamieni i złota.

Po co światu takie obrazy?

Aby zasiać zwątpienie w sens wiary, a następnie prowadznć ludzi ku ich slabościom, ku ich upadkom, ku ich zatraceniu.

Taki schemat działania upadłych odniósł sukces w wielu krajach na świecie.

Teraz czas na Polskę!

Czy przyłożymy naszą rękę do woli upadłych?

A może dostrzeżemy pod "kuszącymi" medialnymi tytułami brutalną prawdę o niszczeniu Kościoła, którego powołał Pan Jezus?

Oceń 39 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

qjpus 07:18:10 | 2018-10-01
W "Conanie Barbarzyńcy" tytułowa postać grana przez Arniego modli się do Croma przed kluczową bitwą.
"Conan Barbarzyńca" filmem o głębokim przesłaniu religijnym zatem jest.

Oceń 38 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 12:07:52 | 2018-09-30
http://www.rp.pl/Film/180939993-Szuldrzynski-o-Klerze-To-Smolensk-dla-antyklerykalow.html

Oceń 8 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 10:27:39 | 2018-09-30
http://www.youtube.com/watch?v=o-g4nWPrTlM

Oceń 3 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 10:21:09 | 2018-09-30
http://www.youtube.com/watch?v=JUbNk_S8bck&feature=youtu.be

Oceń 2 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?