Episkopat przygotowuje list nt. wykorzystywania seksualnego nieletnich

(fot. BP KEP)

Duszpasterstwo młodzieży, rodzin i problem nadużyć seksualnych duchownych wobec małoletnich to główne tematy rozpoczętego w Płocku 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

 

Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki ujawnił KAI, że biskupi przygotowują list pasterski na temat wykorzystywania nieletnich.


Biskupi pracują też nad obszernym listem społecznym, podejmującym m.in. kwestię wolności, odpowiedzialności i dialogu.

 

Jednym w głównych tematów spotkania będzie duszpasterstwo młodzieży w Polsce przed nadchodzącym synodem biskupów w Rzymie nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że młodzież nie jest przedmiotem duszpasterskiej troski lecz jej podmiotem - i to jest podstawowy kierunek. Chodzi o ożywienie postaw młodych ludzi, którzy będą czuć się odpowiedzialni za Kościół - powiedział KAI metropolita gnieźnieński. Przypomniał, że podczas płockiego spotkania biskupi wysłuchają głosów biskupów, którzy będą delegatami polskiego Episkopatu na synod.

 

- Nasze największe nadzieje, które się wiążą z duszpasterstwem młodzieży, to ukazywanie młodym, że Kościół jest przestrzenią, którą to oni zagospodarowują i że są odpowiedzialni za Kościół, w którym dorastają, dojrzewają i który tworzą - powiedział abp Polak.

 

Natomiast przewodniczący KEP poinformował KAI, że biskupi przygotowują list pasterski na temat wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Nie wiadomo jednak czy zostanie on przyjęty na bieżącym zebraniu episkopatu.

 

Biskupi pracują też obecnie nad obszernym 20-stronicowym listem społecznym, który zostanie ogłoszony po wyborach. Dokument będzie zawierał gruntowną analizę kwestii wolności, odpowiedzialności i dialogu. Szkic listu został przygotowany przez Radę ds. Społecznych KEP.

 

Zebranie plenarne KEP odbywa się w Płocku w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie na terenie diecezji płockiej. Drugim obok duszpasterstwa młodzieży, tematem zebrania będzie duszpasterstwo rodzin omawiane w kontekście Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie w Irlandii, które miało miejsce od 22 do 26 sierpnia.

 

Kolejnym tematem, jaki będzie podejmowany na najbliższym zebraniu jest prewencja nadużyć seksualnych wobec małoletnich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 09:26:19 | 2018-09-26
Skrzywdzone dzieci nie chcą żadnych listów, tylko przykładnego ukarania wszystkich sprawców, wydalenia ich ze stanu duchownego. (W końcu wydalono Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego z Puszczykowa, szkoda że tuż przed wznwieniem procesu w sprawie odszkodowania dla jego ofiary)

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 09:09:44 | 2018-09-26
Zamiast zająć się ofiarami.... i pomocą ...oraz ukarać sprawców...

Oceń 9 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook