Cerkiew podporządkowana Rosji przeciwna ingerencji Konstantynopola na Ukrainie

(A_Lesik / Shutterstock.com)

Podporządkowany Rosji Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego zaapelował do Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja o zaprzestanie ingerencji w jego sprawy wewnętrzne i nienaruszanie jego terytorium kanonicznego.

 

Obradujący we wtorek w Kijowie Święty Synod Kościoła Patriarchatu Moskiewskiego oświadczył, że wyznaczeni przez patriarchę Bartłomieja egzarchowie (namiestnicy) do spraw autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego powinni opuścić Ukrainę.

 

"Ich mianowanie zostało określone jako brutalna ingerencja w sprawy wewnętrzne Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego i naruszenie jego terytorium kanonicznego. Synod (…) zwrócił się do Patriarchy Konstantynopolitańskiego Bartłomieja, by zaprzestał ingerencji w sprawy wewnętrzne Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego i nie naruszał jego terytorium kanonicznego" - ogłoszono po obradach.

 

Episkopat Ukraińskiego Kościoła Patriarchatu Moskiewskiego postanowił jednocześnie, że jego hierarchowie nie będą odprawiali wspólnych mszy z przedstawicielami Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Do wiernych zaapelowano o modlitwy w intencji "zachowania jedności Świętego Prawosławia".

 

Patriarcha Bartłomiej dał tymczasem w niedzielę do zrozumienia, że nie zmieni stanowiska, jeśli chodzi o poparcie autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Podkreślił, że Patriarchat Konstantynopolitański ani nie będzie niczym groził, ani odpowiadał na groźby.

 

Portal Ekathimerini napisał, że Bartłomiej nawiązał w ten sposób do obiekcji zgłaszanych wobec ukraińskiej autokefalii przez Rosyjski Kościół Prawosławny.

 

Bartłomiej zaznaczył też, że jest prawem Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola przyznawanie autokefalii i że przyznano ją "całej serii Kościołów, począwszy od Rosji w XVI wieku".

 

Na Ukrainie działają dwa duże Kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego.

 

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie.

 

Istnieje także mniejszy, wywodzący się z ukraińskiej diaspory na Zachodzie Ukraiński Prawosławny Kościół Autokefaliczny, który również nie jest kanoniczny.

 

W kwietniu hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Petrem Poroszenką zwrócili się do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu powołującego niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament.

 

Tomos patriarszy o nadaniu autokefalii jest prawem zasadniczym dla każdego Kościoła prawosław­nego i wydanie go ukraińscy politycy postrzegają jako kluczowy krok dla konsolidacji tożsamości narodowej Ukrainy.

 

Przeciwko wydaniu tomosu występuje Rosyjski Kościół Prawosławny, którego Synod zdecydował 14 września w Moskwie, że wycofuje się ze struktur zarządzanych przez Patriarchat Konstantynopolitański oraz zawiesza wszelkie kontakty z Konstantynopolem.

 

Synod zdecydował również, że w czasie modlitw w świątyniach Patriarchatu Moskiewskiego nie będzie wymieniany patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Duchowni Patriarchatu Moskiewskiego i Konstantynopolitańskiego nie będą też wspólnie odprawiać nabożeństw. Hierarchowie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej opowiedzieli się także za zwołaniem Soboru Panprawosławnego w sprawie możliwej autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 21:04:45 | 2018-09-25
Trudno by proputinowska Cerkiew Moskiewska sprzeciwiła się polityce Putina. Szkoda tylko że PAKP popiera stanowisko Moskwy.

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook